1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
3 years ago
11

Katie bought 2 1/2 lb of green apples and 3 2/3 lb of red apples to make pies.How many pounds of apples did Katie buy? A. 6 1/2

B. 6 1/6 C. 5 1/2 D. 5 1/6
Mathematics
1 answer:
aliina [53]3 years ago
8 0
A, becase 2/12 apples were sold
You might be interested in
F(x)=2x+5 find f(-6)
ser-zykov [4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

f(x) = 2x + 5

f(-6)= 2(-6) + 5 = -12 + 5 = -7

4 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!!! 10 points!
Brut [27]

Answer:

5/4

hope it helps u

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to you simplify to the lowest term with fractions
Aleks04 [339]
Divide the numerater by the denominater by the greatest commen facter
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
(repost cuz the last didn’t load) please help ‼️
shtirl [24]
1: (pi)5^2 = 78.54 then multiply that by 11 and you get 863.94
2: (pi)13^2= 530.93 then multiply that by 8 and you get 47247.44
3. (pi)18^2= 1017.88 then multiply that by 22 and you get 22393.36
8 0
3 years ago
How many times does forty-two go into eight hundred twenty?
tankabanditka [31]
820 divided by 42 is 19.52 times
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A cylinder has a volume of 198 cm3, and its
    8·1 answer
  • Multiply (2.4 ⋅ 1014) ⋅ (4 ⋅ 107). Express the answer in scientific notation
    7·2 answers
  • Find the number of possible outcomes from choosing a number from 11 to 20 and a letter of the alphabet.
    9·1 answer
  • If f(x)= x/x-1 what is f^-1(x)
    8·1 answer
  • carmen bought 15 case of juice for a party. she bought 3 cases of bottled water for every 5 case of juice she bought for the par
    15·1 answer
  • What is the reciprocal of 4 over 5​
    11·1 answer
  • Calculate the area of triangle ABC with altitude CD, given A (6, 0), B (1, 5), C (2, 0), and D (4, 2).
    11·2 answers
  • Seth bought a 12 ounce jar of peanut butter for $ 3.60. What is the unit price?
    9·1 answer
  • A) 100 to 120 what is the percentage ​
    6·1 answer
  • Can you help me with this? it would help!​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!