1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuki888 [10]
3 years ago
14

Emma and her family are saving for college. The first year will cost $18,500. She received a scholarship for $3,000 and her pare

nts will contribute 70% of the remaining balance. What is the monthly amount of money she should save to have enough for her first year if she saves for a year?
Mathematics
1 answer:
nata0808 [166]3 years ago
8 0

Answer:

$4,650

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help me I really need help
barxatty [35]

Answer:

im not sure but i think its 0.25

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Simplify 0.5 (-77.8-11)/ -4 show all your steps
Mekhanik [1.2K]

Answer:

11.1

Step-by-step explanation:

0.5(−77.8−11)/−4

=(0.5)(−88.8)/−4

=−44.4/−4

=11.1

3 0
3 years ago
HELP ON A TEST
Strike441 [17]
First three. A, b, c.
The triangle is a right triangle.
The triangle is a Pythagorean triple.
The triangles hypotenuse is 39 inches.
7 0
3 years ago
Use the factorization to find the values of x for which p(x) = 0. (x – 1)(x 1)(x 5) = 0 x – 1 = 0, so x = x 1 = 0, so x = x 5 =
Sladkaya [172]

Answer: (x – 1)(x + 1)(x + 5) = 0

x – 1 = 0, so x =  1

x + 1 = 0, so x =  -1

x + 5 = 0, so x = -5

3 0
2 years ago
Twenty-four apple trees produced 220 lbs of apples. At the same rate, how many trees are needed to produce 550 lbs of apples?
defon

Answer:

60

Step-by-step explanation:

220*2 = 440

+ 220/2 = 550

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me solve this please
    12·2 answers
  • (08.03)Consider the following set of equations:
    5·1 answer
  • The price of a buffet lunch is $14.80 per adult and $12 per children. William paid a total of $95.2 for a group of m adults and
    10·2 answers
  • Mark can paint a room in 3 hours, Frank can paint an identical room in 4 hours. How many hours would it take Mark and Frank to p
    9·1 answer
  • Data Set 1 has a mean of 84 and a MAD of 6. Data Set 2 has a mean of 78 and a MAD of 8.
    13·2 answers
  • Surf board: $281.39 Tax Rate: 6% What is the final price of the product after a tax is applied?
    14·1 answer
  • What are the domain and range of the function represented by the set of ordered pairs? {(-7,1),(-3,2), (0, -2), (5,-5)}​
    8·1 answer
  • Please help, I will mark brainliest!
    12·1 answer
  • Mrs. Moore's third grade class wants to go on a field trip to the science museum.
    8·1 answer
  • A long distance phone call between two cities costs $8.50 for 17 minutes. What is the rate in cents per minute?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!