1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enyata [817]
3 years ago
15

A jar of olive oil is priced $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce? If Jan wants to buy 5 jars, how much will she spen

d?
Mathematics
1 answer:
Amanda [17]3 years ago
3 0

Answer:

$1.26 per ounce

5 jars=$50.40

Step-by-step explanation:

$10.08/8 ounces=$1.26 per ounce

$10.08/jar x 5 jars=$50.40

You might be interested in
A 4 3/4-foot pipe has a 3 1/4-foot pipe fitted to it. How long is the new pipe?
lesantik [10]
1/4 is the anwers because you need to reduce the fraction
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x^2 -19x + 35 =0<br> Factor
nignag [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
HELP PLEASE GIVING BRAINLIEST!!!
White raven [17]

Answer:

161

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lexy and Lonnel applied to the same university. They looked up the average SAT score of students admitted to that university. Le
Tomtit [17]

9514 1404 393

Answer:

  (a)  ❘-270 - 30❘

Step-by-step explanation:

One score is -270 and the other is +30. The difference is either of ...

  |30 -(-270)|

or

  |-270 -30| . . . . . . matches choice A

4 0
2 years ago
How would you solve these if the X goes; -3,-2,-1,0,1,2,3 in a table format
Vlada [557]
Hello,

solution is jointed

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangle has an area of 32 square feet and a perimeter of 24 feet
    9·1 answer
  • Solve 5a - 4a = -9 - 8a
    12·2 answers
  • Randi takes The stairs at work whenever possible instead of the elevator. She must climb up 51 steps from her office to get to t
    8·2 answers
  • Rita has deposited $1000 in a bank account. At the end of each year, the bank posts interest to her account in the amount of 5%
    8·1 answer
  • An amount obtained as a result of subtracting numbers
    9·1 answer
  • What is the slope-intercept equation of the line below?
    14·1 answer
  • How many parallel and perpendicular lines, are there in a trapezium?
    15·1 answer
  • Here is a triangular pyramid and its net.
    9·1 answer
  • Which equations is enough information to prove that lines m and n are parallel lines cut by transversal? Check all that apply.
    10·2 answers
  • Help Me with this please
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!