1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marta [7]
3 years ago
13

2. What is the vertex of the following parabola? *

Mathematics
1 answer:
sweet [91]3 years ago
7 0

Answer:

42

Step-by-step explanation:

The answer to life the universe and everything is 42

You might be interested in
Solve the equation: 2y+4^2=64
JulsSmile [24]

Answer:

2y +  {4}^{2}  = 64 \\ 2y + 16 = 64 \\ 2y = 64 - 16 \\ 2y = 48 \\  \\ y =  \frac{48}{2}  \\  \\ y = 24

I hope I helped you^_^

7 0
3 years ago
gary is making a cakerecipe that requires 3/4 cup of flour. But gary wants to make the cake half of the size that the recipe cal
vfiekz [6]

Answer:

0.375 cups or 3/8

Step-by-step explanation:

divide 3/4, or 0.75 by 2!

8 0
4 years ago
One dozen eggs cost $1.98 how much does 1 egg cost
RSB [31]
I think it would be 15 cents!
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HURRY! ^^
GarryVolchara [31]
Answer: 3 and -3

Your welcome
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
-2(1.7x + 3.1) = 4<br> find x please
katrin2010 [14]

Answer:

x=-3

Step-by-step explanation:

you first distribute -2 then add 6.2 to both sides of the equation the finnaly divide by -3.4 to both side then you will get x

(-2)1.7x+(-2)3.1`

-3.4x-6.2=4

        +6.2 +6.2

-3.4x=10.2

-3.4x/-3.4= 10.2/-3.4

x=-3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A potter use 4/5 of a pound of clay to make a bowl.How many bowls can the potter make from 12 pounds.
    8·1 answer
  • Please answer !! Thank you so much !!
    13·2 answers
  • Cynthia is constructing a circle inscribed in a triangle. She has partially completed the construction as shown below. What shou
    11·2 answers
  • A farmer wants to build a rectangular garden 10ft long and 6ft wide. How many feet of fencing should he buy?
    8·1 answer
  • How many milliliters are in a liter?
    11·1 answer
  • How many factors does 60 have
    8·2 answers
  • A bike originally costs $529.99 and is on sale for $317.99. What was the amount discounted?
    8·2 answers
  • Which of the following values is the solution of x/32 = 8​
    13·2 answers
  • Can y’all please help me which equation has an infinite number
    15·1 answer
  • Lol peoples favorite thing on brainly to say is<br> "HELP ASAP. WILL MARK BRAINLIEST"<br> LLMFAOOO
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!