1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
2 years ago
6

Solve the following equation for x. 3x - 9 = -42

Mathematics
1 answer:
r-ruslan [8.4K]2 years ago
3 0

Answer:

x = -11

Step-by-step explanation:

Add 9 to both sides of the equation

3 − 9 = −42

3 − 9 + 9 = −42 + 9

Simplify

Add the numbers

3 = −33

Divide both sides of the equation by the same term

3 = −33

3/3 = −33/3

Simplify

Cancel terms that are in both the numerator and denominator

Divide the numbers

= −11

You might be interested in
The system of equations is coincident.<br> What are the missing values?<br> x+3y=5<br> 4x+__y=__
scZoUnD [109]
x+3y=5|\cdot4\\&#10;4x+\Box y=\Box\\\\&#10;4x+12y=20\\&#10;4x+\boxed{12}y=\boxed{20}&#10;
3 0
3 years ago
Camille uses a 20% off coupon when buying a sweater that costs $47.99. If she also pays 6% sales tax on the purchase, how much d
dezoksy [38]
First calculate what the coupon does for Camille
so multiply %20 by the cost or .2(47.99)=9.598 which rounds to  9.60 meaning she still paid $38.39
Then calculate sales tax by multiplying her clearance price by %6 and adding it on the cost
.06(38.39)= 2.3034 which rounds to $2.30 in tax.
Add that onto the clearance price 38.39+2.30=$40.69
So her total cost was $40.69
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
using the numbers 5, 8, and 24, create a problem using no more than four operations (addition, subtraction, division, square, sq
irga5000 [103]
 24^2 / (8+5)

576 / 13

= 44.3 
7 0
2 years ago
Terry uses 3 cups of pecans to decorate the tops of 12 pecan pies . She put an equal amount of pecans on each pie. How many cups
mezya [45]
4 cups because 12 divided by 3 equals 4.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr . Oliver purchased 20 baseball cards for $5. a. Find the unit rate per dollar . b. Find the unit rate per card .
katrin2010 [14]
The unit rate per card is 4
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Question 9
    10·1 answer
  • The sum of twice a number and five is greater than three times the number minus three
    10·1 answer
  • S=3r^4t solve for t
    11·1 answer
  • I’m confused on this one
    15·2 answers
  • Put in Standard form: y – 4 = 3(x+5)​
    13·2 answers
  • A crew of highway workers paved 2/15 mile in 20 min​
    10·1 answer
  • G(n) = n2+ 2; Find g(3)
    12·2 answers
  • IN YOUR OWN WORDS How is the cube root of a number different from the square root of a number?​
    14·2 answers
  • If SJL = DMT, which segment corresponds to LS?
    8·1 answer
  • 2900 people attended a baseball game. 667 of the people attending supported the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!