Answer:
Each book cost $12.50 dollars.
Step-by-step explanation:
1,187.50 / 95 = 12.50
First add 90 to both sides) -mk>85+90simplify 85+90 to 175) -mk>175divide both sides by K) -m>175/kmultiply both sides by -1) m<-175/k
YOUR ANSWER IS
M<-175/K
hope l helped today l was stuck on the same question doing part 2 of alg exam , and l came through your question l hope it's not too late :)
As we can see on the picture we have a rectangle and half of circle.
The areas for half circle and rectangle are:

The area of the figure is the sum of the area of half circle and rectangle. Also the height of a rectangle (6ft) is a diameter of a half circle therefore the radius of half circle is 6ft ÷ 2 = 3ft.
Now we calculate the areas.

The area of the figure is approximately 74ft squared.
Hope this helps.
r3t40
Answer:
The jacket costs $45
Step-by-step explanation:
In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.
$36 / 80% = $45
Answer: $150
Step-by-step explanation:
Becky spends 3/5 of her Money and is left with 2/5 of her money.
Hence 2 parts = $60
And 5 parts = $150
Becky has $150 at first.