1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Monica [59]
3 years ago
12

A landscaping company placed two orders with a nursery. First order was 5 bushes and 8 trees,and totaled $374.The second order w

as for 9 bushes and 2 trees, and totaled $202.The bills do not lost pre-item price.What were the costs of one bush and of one tree?
Mathematics
1 answer:
Ede4ka [16]3 years ago
8 0

Answer:For one bush it would be $185 and for one tree it would be $189.

Step-by-step explanation:185 + 189 = 374

You might be interested in
Which of the following is the equation for the line of symmetry in this figure?
pochemuha

Answer:

y = -2

Step-by-step explanation:

This one is easy. As you may know, a axis of symmetry is the line where everything is the same on both sides of it. For this, you can use trial and error or just look at the points on either side. For y = -1, that will put the line in an awkward spot, crossing through 2 slanted lines instead of corners. For x = -1, this just cuts through the shape straight up and down and does not make the shape look equal on both sides of the line at all. Same goes for x = -2. I should probably mention, when you see a line that is described as "x = 1", it is a vertical line, because the line is constantly staying on the point x = 1, while having an infinite number of y-values. When you see "y = 1", it will be horizontal for the same reason, just flipped.

5 0
3 years ago
Which is the best estimate for 10 drops of liquid?
Fynjy0 [20]

Answer:

The answer is a A. I just took a short test about it.

Step-by-step explanation:

plz give brainliest and rating

7 0
3 years ago
Help me please someone
Alexeev081 [22]

Step-by-step explanation:

-2.21z + 1.82a - 3.38

I think this is the answer

4 0
3 years ago
If 1/2 gallon of paints cover 1/4 of a wall,then how much paint is needed to cover the entire wall?
Degger [83]

Answer:

2 Gallons are needed to cover entire wall

6 0
3 years ago
Please help me with this problem!
Oksanka [162]
(25-y) ^2-y^2=25
y=12
x=25-12
x=13

(13,12)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • It takes a turtle 3 1/4 hours to walk 1 1/2 miles. How many hours does it take to walk one mile?
    6·1 answer
  • Alex buys six equally priced candy bars for $9:00 what is the unit rate? <br>​
    10·1 answer
  • B+(−2)=0 b= pls help
    8·1 answer
  • . The length, breadth, height of a
    7·1 answer
  • PLZ HELP URGETLY!!!!!!!!Let u = 14. What is the value of 4u? A. 10 B. 18 C. 56 D. 144
    15·1 answer
  • Find the points of intersection (if any) of the graphs of the equations. Use a graphing utility to check your results. y = - x +
    12·1 answer
  • 40$ 8% markup plz its for a good cause
    5·1 answer
  • What is |x - 9| = 0 in word form?​
    10·2 answers
  • 10 to the power of 6 as an integer
    11·2 answers
  • Volume and surface area rectangular prism <br><br> 13 in 7in 7in
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!