1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vitek1552 [10]
3 years ago
9

A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed

Mathematics
1 answer:
irina1246 [14]3 years ago
3 0

Answer:

0.65

Step-by-step explanation:

1.29/2=0.645

0.645 rounded is 0.65

0.65 is the unit rate and the cost per bag of sunflower seeds.

Hope this helps! :)

You might be interested in
Mrs. Rogers sold 49 out of 78 crafts at the fair. What percent of her crafts did she sell? Show your
igor_vitrenko [27]

Answer:

62.8, 63% if you around it off.

Step-by-step explanation: Do 49 Divided by 78, then times it by 100 to get your percentage. I just rounded it off to the nearest tenth and whole number just in case. Hope this helped!

3 0
3 years ago
Find the value of x.A.55B.25C.35D.10
klasskru [66]

Answer:

D hope that help c: yhisj

8 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP<br> fIND the correct one I don't think c is correct
Natali [406]
D :P ? kakskekwksmajsoeowlskw
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Jeremy gets an
Eduardwww [97]

Answer:

Jeremy gets an pad hdudbesid e hi d USB d b

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Traingle A' B' C' is the image of triangle ABC under a dilation. What is the scale factor of the dilation? ​
Nataly_w [17]
We need an image to answer the question.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Did I get this right
    12·2 answers
  • 6(x+5) please solve it using at least two methods
    13·1 answer
  • What is the correct factored form of x2 + 3x − 10?
    8·2 answers
  • What is the length of a diagonal of a square with a side length of 8? A. B. C. D. Please select the best answer from the choices
    7·2 answers
  • Movie tickets cost $5.00 for children and $8.00 for adults. On Thursday, the movie thester sold 110 tickets and collected $820.
    7·1 answer
  • Please help !!!! UrGent !!!!
    5·1 answer
  • URGENT What is the angle of rotation for the following figure?
    7·1 answer
  • What why did you say you had $80.50 and you add that up
    14·1 answer
  • what are the smallest values of p and r that satisfy the definitions for parallel lines and perpendicular lines?
    7·1 answer
  • What is the correct answer?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!