1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iris [78.8K]
2 years ago
5

Please please help me

Mathematics
2 answers:
IgorLugansk [536]2 years ago
4 0
1. 8.75
2. 2
3.5+4.5= 9.5
motikmotik2 years ago
4 0

Answer:

  1. 5 or 5.5
  2. 4
  3. 7 or 7.5

Step-by-step Explanation:

there isn't much to it

  1. to find the drink... if 6 cartons cost 3 pounds you want to find the ratio so in this case it's 2:1 you can buy 2 drinks with every pound. if you have 2 pounds that's 2x2=4
  2. to find the cakes finding the ratio again... the ratio would be 5:4 and I don't presicely know to find this but i'm guessing the answer would be 5 or 5.5
You might be interested in
4) What is the present value of $4000 received at the
Bingel [31]

Answer:

$11040

Step-by-step explanation:

first of all the question says that $4000 were earned in a year and asks for what the new vale would be after the next 3 years with a discount rate of 8%.

If 1 year=$4000,then 3 years=$12000

100%-8%=92% (this happens because there is still a remaining amount that still has a cost to it),so 12000*92%=$11040

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
50% of the apartments in a certain building have windows and hardwood floors. 25% of the apartments without windows have hardwoo
alexdok [17]

Answer:E 83\frac{1}{3}

Step-by-step explanation:

50% of the apartment in a certain building have windows and hardwood floors.

25% of the remaining 50% apartment without window have hardwood floors.

40% of the apartment do not have hardwood floors i.e. 60 % have hardwood floor

Therefore percent of the apartments with windows have hardwood floors is

=\frac{50 percent of total\ apartment }{60\ percent\ of\ apartment}

=83\frac{1}{3}%

6 0
3 years ago
Consider the sequence 1, –3, 9, –27, 81, … Which statement describes the sequence?
ludmilkaskok [199]

Answer:

There is a similar problem with the same numbers except with no negatives so it goes 1 , 3 , 9 , 27, 81 for this question the answer is that it diverges.

Step-by-step explanation:

It was on the unit test review for edge and the answer was that it diverges.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have just shipped 26 reels of electrical wire. Each reel has 20,000 feet of wire. The price of the wire is 0.05 per foot. Wh
JulsSmile [24]
$26,000, you multiply 26×20000×.05
8 0
3 years ago
For the function f(x) = -4x - 5, what are the outputs for the inputs -4, 1, 3, and 11?
Anika [276]

We have to find the output values for the given input values of the function given as,

  • f(x) = -4x - 5

Here, x = Input value of the function

And f(x) = Output values

By substituting the input values of x as,

For x = -4,

f(-4) = -4(-4) - 5

      = 16 - 5

      = 11

For x = 1,

f(1) = -4(1) - 5

    = -4 - 5

    = -9

For x = 3,

f(4) = -4(3) - 5

     = -17

For x = 11,

f(11) = -4(11) - 5

     = -44 - 5

     = -49

       Therefore, Option (A) will represent the output values for the given input values.

Learn more,

brainly.com/question/4397150

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Brandon has a stack of books on his desk. The first book has 10 pages. The second book has twice as many pages. The third book h
    8·1 answer
  • 12 men working 8 hours a day complete a piece of work in 10 days to complete a the same work in 8 days working 15 hours a days t
    5·1 answer
  • A bakery sells a pack of peanut butter cookies for $3 and a
    10·1 answer
  • What is 29220 as percentage
    10·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • I neeed helppppppppppp
    11·2 answers
  • During a basketball practice, Mai attempted 40 free throws and was successful on 25% of them. How many successful free trows did
    8·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    10·1 answer
  • I need answer please​
    11·1 answer
  • Approximate the distance between (2,4) and (7, 2) to the nearest tenth.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!