1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
siniylev [52]
3 years ago
8

Which ratio would help find the distance PLEASE HELP I’ll give you BRAINLIEST.

Mathematics
1 answer:
stira [4]3 years ago
4 0

Answer:

Option 3

tan 30 = 60/x

Because tan x = perpendicular/base

tan 30 = 60/x

Hope this helps you. Do mark me as brainliest.

You might be interested in
China generated 237.188 billion kilowatt-hours (kWh) of wind energy in 2018. The population in China in 2018 was 1.379 billion.
maw [93]

Answer:

172 kilowatts.

Step-by-step explanation:

Energy : 237.188 billion = 237,188,000,000 = 2.37188 × 10¹¹

People : 1.379 billion = 1,379,000,000 = 1.379 × 10⁹

Divide both values : 2.37188 ÷ 1.379 = 1.72; 10¹¹ ÷ 10⁹ = 10² ⇒ 1.72 × 10² or 172 kilowatts.

5 0
1 year ago
Each student in your class tosses a coin. The result of each toss is either heads or tails.
Alenkasestr [34]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The perimeter of the rectangle she below is 24feet
maxonik [38]
This is really obvious but the answer is 4 feet.
6 0
3 years ago
Can somebody help me please.​
Wewaii [24]

The Y intercept is (0,275) and the X intercept is (125,0). the intercepts should be the point of when the line hits the axis'

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please anybody
erma4kov [3.2K]
Answer: area= 4.7

Area=pi*r^2=3.14*1.5=4.71=4.7 (nearest tenth)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Tex wants to make a lawn in the front of his house. The total yards are 30 by 30 yards he gets 20 by 10 yards. Is that enough an
    9·1 answer
  • What’s the correct answer for this?
    10·1 answer
  • The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of mea
    10·1 answer
  • Solve for X. pls help asap
    8·1 answer
  • Solve (3)/(?)=(6)/(8)
    14·2 answers
  • To change Fahrenheit temperatures to Celsius temperatures, you can use the formula C = 5/9(F – 32). Which answer is the best fir
    12·1 answer
  • For what values of x is XP 36-5x true?
    9·1 answer
  • What is the value of x in the equation 2x + 9 = 21? (4 points) 2 6 9 15
    7·2 answers
  • The class party started with five chocolate cakes cut in fourths as shown below in the example.
    6·1 answer
  • A walking path across a park is represented by the equation y = -4x+10. A
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!