1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir1956 [14]
2 years ago
6

PLEASE HELP ASAP! ILL MARK BRAINLIEST!! A farmer ships 4 times the amount of oranges as tangerines. The farmer ships 8,260 orang

es. How many tangerines does he ship? Write an equation then solve.
Mathematics
2 answers:
Masja [62]2 years ago
6 0

Answer:

2,065 tangerines

Step-by-step explanation:

4t = 8,260

t = tangerines

hope this helps :)

kkurt [141]2 years ago
6 0

Answer:

2065

Step-by-step explanation:

You would do something like for every one tangerine there are 4 oranges. The operation you could use would be 8260 ÷ 4 = 2065.

Hope this helps

You might be interested in
Need answer Immediately!!!!!!
slamgirl [31]

Answer:

I believe it is 48%

Step-by-step explanation:

The total amount of people who liked to read printed books is 67.

Then the total amount of people who liked either print or electronic books is 140.

If I am remembering correctly, you would divide 67 by 140 to get the percentage of people who like to read printed books.

<u>67/140 = 48%</u> (rounded)

4 0
3 years ago
Solve the equation k+10=27 k=
Reil [10]

Steps to solve:

k + 10 = 27

~Subtract 10 to both sides

k = 17

Best of Luck!

8 0
3 years ago
Solve the equation n/10 + 5 =9. The solution is (Type the value of n.)​
natita [175]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

n/10+5=9

n/10=9-5

n/10=4

n=4*10

n=40

3 0
3 years ago
Brittany buys 2.55 pounds of turkey for $5.96 per pound and 3.7 pounds of
Galina-37 [17]

Answer:

Brittany needs another $3.7405.              

Step-by-step explanation:

Per pound Cost of turkey = $5.96 per pound

The amount Brittany buys the turkey = 2.55 pounds

Brittany's cost for turkey = 2.55 × $5.96 = $15.198

Per pound cost for cheese = $3.35 per pound

The amount Brittany buys the cheese = 3.7 pounds

Brittany's cost for cheese = 2.55 × $3.35 = $8.5425

So,

Brittany's total cost = Turkey cost + Cheese cost

                                = $15.198 + $8.5425

                                = $23.7405

As brittany gave the clerk 20 dollars.

So, the amount she further needs will be:

$23.7405 - $20 =  $3.7405

Therefore, Brittany needs another $3.7405.                                                                      

8 0
2 years ago
What's the length of the missing leg?<br><br>​
ValentinkaMS [17]

Answer:

<h2><u><em>10</em></u></h2>

Step-by-step explanation:

<h2>you have to multiply 5 x 4 and then divide by 2 because that the formula for a triangle.</h2>
7 0
3 years ago
Other questions:
  • richard goes to the electronics store.he buys 2 memory cards that cost 8.99 each and 3 packages of batteries that are on sale fo
    14·1 answer
  • For f(x) = 5x + 2:
    6·1 answer
  • NEED HELP FOR A CHAPTER REVIEW TOMORROW!!!<br> Name the points.<br> Thank you!!!!
    9·1 answer
  • Con ANB both have a volume of 48 pied Cubic units but have different dimensions Cohen a has a radius six units and a height for
    13·1 answer
  • Thu wants to play “Guess My Number,"she states. “When I triple my number and add five ,I get twenty-six.what is my number?" What
    5·2 answers
  • 2x7-10/9-4<br> What is the answer for this
    13·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • Write the equation of the shown line in slope intercept form. I need help please!​
    12·1 answer
  • Write the word sentences as an inequality.
    11·2 answers
  • Find the distance between the points (-10, -9) and (-7, -1).
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!