1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natulia [17]
3 years ago
10

Find the Circumference of the circle. Use 3.14 for π. Round your answer to the nearest tenth.

Mathematics
1 answer:
kotykmax [81]3 years ago
8 0

Answer:

28.3 cm

Step-by-step explanation:

The formula to find the circumference is 2•π•radius. The diameter is 9 cm, so the radius is 9/2 = 4.5 cm. So, the circumference is:

2•4.5•3.14 = 28.26 ≈ 28.3 cm

You might be interested in
Helen had 25 containers. Each container held 7 and a half cups of sauce. How much sauce ,in cups, did Helen have in total?
viva [34]

Answer: 187.5 cups of sauce in total

Step-by-step explanation: easy multiply 27 by 7.5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the coefficient of the term 6/7 xy? A- 6xy. B-1/7. C-6. D--6/7
bearhunter [10]
D is the correct answer
4 0
3 years ago
At Rite Aid you can get 24 rolls of Quilted Northern for $9.29. Find the unit rate
Lana71 [14]
39 cents

9.29/24=.387 which rounds up to .39
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
SimplIfy [(-49)÷7]÷(-7)]
Marysya12 [62]

Answer:

I think the answer is 1

Step-by-step explanation:

-49÷7=-7

-7÷-7=1

4 0
4 years ago
Carmen wins $35 was in the contest. Tubes of her favorite brand of paint cost $4.80 each. Paint brushes cost $6.70 each. How man
Zanzabum
6.70 for paint brushes. for 2 is 6.70×2=$13.40

35-13.40=$21.60 left after 2 paint brushes

4.80×4=$19.20 for 4 tubes of paint

21.60-19.20=$2.40 left after 4 tubes of paint and 2 paint brushes



6 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the volume of this rectangular prism?
    9·2 answers
  • 5X exponent 2 + 10x- 45=
    11·1 answer
  • The JayC dealership tracks its car sales based on the type of car. The graph shows the percent of sales
    11·1 answer
  • The Ray family went out to dinner.
    13·1 answer
  • [Giving brainliest!!] Worth 20 pts.
    13·1 answer
  • Members of the Science Club went to a history museum. It cost $7.25 for each member of the club. If 90 members went to the museu
    6·1 answer
  • In a science fair​ project, Emily conducted an experiment in which she tested professional touch therapists to see if they could
    5·1 answer
  • For an integer N greater than 1, what is the least value of N such that the
    15·2 answers
  • Which of the following values of x will make the equation 3(x – 2) – 1 = 2 – 5(x + 5) TRUE?
    8·2 answers
  • Can anyone do the top problem for me?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!