It would be A, most definitely.
Answer:
0.4875 cents per ounce
Step-by-step explanation:
16 ounces per pound
1.75 lbs x 16 = 28 ounces
$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce
Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65
Answer:
Step-by-step explanation:
Ur answer should be C
There are 8! ways to arrange the 8 letters. Due to the repeated L (3×) and A (2×), only one out of (2!)(3!) = 12 of these is unique.
The number of unique arrangements is 8!/(2!*3!) = 3,360
3x + 7 = -x - 1
3x + 7 + = -1
4x + 7 = -1
4x = -1 - 7
4x = -8
x = -2
1 - 2x + 5 = 4x - 3
-2x + 6 = 4x - 3
6 = 4x - 3 + 2x
6 = 6x - 3
6 + 3 = 6x
9 = 6x
x = 6/9
x = 2/3
i helped you with the first two questions so you can see how you can solve it.
hope this helps, God bless!