1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
12

Assume that the CBL is not marketable at split-off but must be planed and sized at a cost of $300,000 per production run. During

this process, 10,000 units are unavoidably lost and have no value. The remaining units of CBL are salable at $14 per unit. The RBL, although salable immediately at the split-off point, is coated with a tarlike preservative that costs $200,000 per production run. The RBL is then sold for $12 each. Using the net realizable value basis, how much of the completion costs should be assigned to each unit of CBL
Business
1 answer:
MrRa [10]3 years ago
5 0

Question

Northwest Building Products (NBP) manufactures two lumber products from a joint milling process: residential building lumber (RBL) and commercial building lumber (CBL). A standard production run incurs joint costs of $350,000 and results in 100,000 units of RBL and 90,000 units of CBL. Each RBL sells for $13 per unit and each CBL sells for $13 per unit.

Assume that the CBL is not marketable at split-off but must be planed and sized at a cost of $300,000 per production run. During this process, 10,000 units are unavoidably lost and have no value. The remaining units of CBL are salable at $14 per unit. The RBL, although salable immediately at the split-off point, is coated with a tarlike preservative that costs $200,000 per production run. The RBL is then sold for $12 each. Using the net realizable value basis, how much of the completion costs should be assigned to each unit of CBL

 

Answer:

Completion cost per unit of CBL=$5.82

Explanation:

<em>Joint cost is the total cost incurred from the start of start of production process up until the split off point where two or more products result from the same process. The joint products in this case are CBL and RBL</em>

The completion cost of CBL is the sum of the apportioned joint cost at the split-off point plus the further processing cost

<em>Completion cost = apportioned joint cost + further processing cost</em>

Joint cost can be apportioned using the net realizable value as follows

Total net realizable value at the split of point for the two product=

RBL =$13 × 100,000=1,300,000

CBL =$13 × 90,000=<u>1,170,000</u>

Total                         <u> 2,470,000</u>

<em>Apportioned joint cost to CBL = sales value of CBL/Total sales of product× joint cost</em>

= (1,170,000/2,470,000)*$350,000=   165,789.47  

Completion cost =  165,789.47   +  300,000 =  $465,789.47

Completion cost per unit of CBL =  Completion cost/Expected unit

                                                       =$465,789.47/(90,000-10,000) units

                                                       =$5.82

<em>Note that the expected units is that available for sale after normal loss as be accounted for. So, we deduct the loss units</em>

Completion cost per unit of CBL=$5.82

You might be interested in
Medium:
Sever21 [200]

Answer: 335000

Explanation:

The company's cost of goods available for sale will be calculated as the addition of the begining inventory, the net purchases and the freight. This will be:

= Beginning inventory + Purchases + Freight

= 250000 + 70000 + 15000

= 335000

4 0
2 years ago
Fe2O3 + 3 CO → Fe + 3 CO2
Lady bird [3.3K]

Answer:

product 2FeO3+3CO2

Explanation:

3 0
3 years ago
If inputs increase by 15% and outputs increase by 15%, what is the percentage change in productivity?
scoray [572]

Answer:

0%

Explanation:

If input increase by 15% and output increase by 15% then the equation for productivity will be

Input = 100% + 15% = 115%

Output = 100% + 15% = 115%

productivety =\frac{Outpu t }{Inpu t}

productivety=\frac{1.15}{1.15}

productivty = 1

Percentage change = 1-1

Percentage change = 0%

If both Output and input is increased by the same amount the results will be the same

6 0
3 years ago
Management by walking around (MBWA) refers to an old strategy that results in ineffective upward communication. a practice in wh
hodyreva [135]

Answer: a practice in which executives get out of their offices and learn from others in the organization through casual face-to-face dialogue.

Explanation: Management by walking around (MBWA) refers to a practice in which executives get out of their offices and learn from others in the organization through casual face-to-face dialogue.

In this management style, executives pay casual, unplanned visits to staff in their work areas to understand their work environment, experience first hand their status reports instead of waiting for them to be delivered to their office. Management by walking around fosters a better work environment through better communication, a hands-on experience of the conditions of the workplace by managers as well as quick and effective problem solving.

5 0
3 years ago
A corporation has issued 30,000 shares of $50 par common stock and holds 5,000 of these shares as treasury stock. If the corpora
Andrews [41]

Answer:

The amount of $25,000 will be recorded as the Cash Dividends

Explanation:

The amount which is to be recorded as the cash dividend is computed as:

Cash Dividend = Number of Shares × Rate per share

where

Number of shares is computed as:

Number of shares = Issued Shares - Treasury Stock

= 30,000 - 5,000

= 25,000

NOTE: No dividend is paid on treasury stocks, so the the shares of the treasury stocks are subtracted.

Rate per share is $1

SO, Putting the values above:

Cash Dividend = 25,000 × $1

= $25,000

3 0
3 years ago
Other questions:
  • In the diagram above, what will happen if the government sets the price for potatoes at point A?
    12·1 answer
  • Expansionary policies are intended to _____ economic growth, and contractionary policies are intended to _____ economic growth.
    15·2 answers
  • If the price of ice cream rose to $30 per gallon, consumers would purchase fewer gallons of ice cream than if the price were $4
    13·1 answer
  • Sloan Corporation is considering new equipment. The equipment can be purchased from an overseas supplier for $3,040. The freight
    11·1 answer
  • Your textbook discussed a model of a simple economy with four markets: labor, capital, energy, and food. Which of the following
    5·1 answer
  • Which of the following activities is not correctly associated with its cash flow classification? A) Operating – Sale of merchand
    14·1 answer
  • If a stock consistently goes down (up) by 1.6% when the market portfolio goes down (up) by 1.2%, then its beta equals:
    15·1 answer
  • The adjusted trial balance for Martell Bowling Alley at December 31, 2017, contains the following accounts:
    15·1 answer
  • You work for a pharmaceutical company that has developed a new drug. The patent on the drug will last for 17 years. You expect t
    5·1 answer
  • If a rise in incomes is the same proportion for both low-income and high-income workers, then poverty will rise and inequality w
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!