Ashley will get $15 because it like 3X5=15
Answer:
The first store
Step-by-step explanation:
Given data
Let us find the unit cost on each sale
A price for pineapples is $5 for two pineapples
Unit cost per pineapple
=5/2
=$2.5 per pineapple
price for pineapple is $8 for four pineapples
Unit cost
=8/4
=$2 per pineapple
Hence the first store offers the lowest price per pineapple $2.5
Answer: Substitution
Step-by-step explanation:
GIVEN:
y=3x
2x+4y=12
Then, 2x+4(3x)=12
-----------------------------------------
Substitution: replacing one variable in terms of another variable.
As we can see from the given aspects, y=3x, and the conclusion expression has no y instead of 3x. This means it represented y in terms of x, which fits the definition of substitution that replaces one variable.
Hope this helps!! :)
C.) 344.50
Take what she paid before tax (325) and multiply it by 1.06 (the tax rate) and there's your answer.
Answer:
y = -x
Step-by-step explanation:
slope = change in y/change in x
slope = -1
Find the y-intercept
x value difference between (0,0) and (1,-1) = 1
if change in x = 1 then change in y = -1 so y-intercept = -1 + 1 = 0
y = -x + 0