Answer:
$35 per ticket
Step-by-step explanation:
1120 divided by 32 is 35, I used a calculator. If you divide the cost by the quantity you will get the cost for one quantity
Answer:
2.25 + 1 1/3=3.5833333 combined number of pounds of mulch and gravel sold.
2.25/3.583333 X 172=108 pounds of mulch that the supplier sells
(1 1/3) / 3.583333 X 172=64 pounds of gravel that the supplier sells.
Step-by-step explanation:
Let 'x' = pounds of gravel The ratio of mulch to gravel is given 2 1/4 / 1 1/3 Which equals 9/4 / 4/3 = 27/16
So the total gravel and much is equal to x + 27/16x = 172
Solving for 'x'
43/16 x = 172
x = 172 (16/43) = 64 pounds of gravel Mulch = 27/16x = 64 (27/16)= 108 pounds
Part A: 7/10 because .7 represents 70/100 of a whole, or 7/10.
Part B: I think 1 and 89/100 because 89/100 represents that fraction
These are my answers, so I may be wrong.
Hope I helped, and good luck!
Answer: -3x^2-3x+9
Step-by-step explanation:
-3(x^2+x-1)+12 = -3x^2-3x-3+12 = -3x^2-3x+9
Answer:
A parallelogram is a quadrilateral with both pairs of opposite sides parallel. And this picture you just showed me right now thats why those are all parallelograms.
Step-by-step explanation:
Please give me brainliest