Answer:
A= L x W
A= 25.75 X 10.2
A= 262.65
Step-by-step explanation:
THE AREA OF KATHLEEN'S VEGETABLE GARDEN
Answer:
x=6
Step-by-step explanation:
So, x is our unknown variable. An so you have to ask yourself, what times 12= 72? The answer would be 6, because 12x6=72
The proper way to do it, would be to divide 12/12 so you isolate the variable, and what you do to one side, you do to the other, so divide 72 by 12 and you get 6! Hope this helps!
I believe the answer is H,
Karen had a gift card for $150. She bought 3 gifts for her sister. The gifts cost the same amount, X. After paying for the gifts, her card had a balance of $60. How much did each gift cost?
Answer:
$0.66 per cup
Step-by-step explanation:
There are 8 cups in 2 quarts, so 5.28/8 is $0.66 per cup.
Answer:
840 soles
Step-by-step explanation:
Sea la cantidad de dinero que Mateo tenía al principio = x
Mateo compró un artefacto gastando 3/7 de su dinero, dejándole 360 soles,
Por eso,
3/7 × x = 360 soles
3x / 7 = 360 soles
Multiplicar cruzada
3x = 7 × 360 soles
x = 7 × 360 soles / 3
x = 840 soles
Por tanto, el dinero que tenía Mateo al principio es de 840 soles