1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
velikii [3]
3 years ago
14

On Saturday, many tickets fir a hockey game were sold. Children and adult were in the ratio of 4:7. There are 88 tickets in tota

l. How many adult tickets were sold?
Mathematics
1 answer:
ollegr [7]3 years ago
3 0

Answer:

<em>56 adult tickets were sold</em>

Step-by-step explanation:

Ratio of ticket sold to Children and adult is in the ratio 4 : 7

Total ratio = 4 +7 = 11

Ratio of adult = 7

Total ticket sold = 88

Number of adult tickets sold = Ratio of adult/Total ratio * Total ticket sold

Number of adult tickets sold = 7/11 * 88

Number of adult tickets sold = 7 * 8

Number of adult tickets sold  = 56 tickets

<em>Hence 56 adult tickets were sold</em>

You might be interested in
Kathleen wants to plant a small vegetable garden in her yard. She fences off a rectangular area with a length of 25.75 feet and
Fofino [41]

Answer:

A= L x W

A= 25.75 X 10.2

A= 262.65

Step-by-step explanation:

THE AREA OF KATHLEEN'S VEGETABLE GARDEN

5 0
3 years ago
If 72 = 12x, what does x equal?
CaHeK987 [17]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

So, x is our unknown variable. An so you have to ask yourself, what times 12= 72? The answer would be 6, because 12x6=72

The proper way to do it, would be to divide 12/12 so you isolate the variable, and what you do to one side, you do to the other, so divide 72 by 12 and you get 6! Hope this helps!

6 0
2 years ago
Which problem situation can be represented by the equation below?
olasank [31]
I believe the answer is H,
Karen had a gift card for $150. She bought 3 gifts for her sister. The gifts cost the same amount, X. After paying for the gifts, her card had a balance of $60. How much did each gift cost?
5 0
3 years ago
A 2-quart carton of pineapple juice costs $5.28. what is the price per cup
ololo11 [35]

Answer:

$0.66 per cup

Step-by-step explanation:

There are 8 cups in 2 quarts, so 5.28/8 is $0.66 per cup.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Mateo compró un artefacto gastando los 3/7 de su dinero, quedándole 360 soles, ¿Cuál era el dinero que tenía Mateo al inicio?
Debora [2.8K]

Answer:

840 soles

Step-by-step explanation:

Sea la cantidad de dinero que Mateo tenía al principio = x

Mateo compró un artefacto gastando 3/7 de su dinero, dejándole 360 ​​soles,

Por eso,

3/7 × x = 360 soles

3x / 7 = 360 soles

Multiplicar cruzada

3x = 7 × 360 soles

x = 7 × 360 soles / 3

x = 840 soles

Por tanto, el dinero que tenía Mateo al principio es de 840 soles

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression can be used to find the retail price of an item that was bought at wholesale for $112 and sold at a 40% markup?
    14·2 answers
  • Please help me with this question. I will mark brainliest
    15·1 answer
  • What is parenthesis ?
    13·1 answer
  • randall opened a savings account on june 1st and made the following deposits: $212.19, june 5th $29.03, june 12 $307.15, june 19
    15·2 answers
  • 5x * 2y<br><br> Please help<br> ASAP
    5·2 answers
  • Find (f • g)(2) f(x)= 6x g(x)= 2x + 2 (f • g)(2)=
    5·1 answer
  • Question 101 pts Suppose that you had consumer group wanted to test to see if weight of participants in a weight loss program ch
    9·1 answer
  • Solve this equation
    10·1 answer
  • 13 km<br><br> 5 km<br> What is the length of the missing leg?
    10·1 answer
  • Find the missing side of the missing side.<br><br> The length of the missing side is: ?m
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!