1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastova [34]
3 years ago
15

You can buy 12 gallons of gas for $29.40 and 15 gallons of gas for $36.75 IS THE ANSWER PROPORTIONAL

Mathematics
1 answer:
puteri [66]3 years ago
8 0

Answer:

?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A girl successfully made 12 free throws yesterday today she made 150% as a nanny how many successful Fritos did she make today
Bas_tet [7]

Answer:

18 throws

Step-by-step explanation:

Given data

Number of throws= 12

Let us 150% if 12

=150/100*12

=1.5*12

=18 throws

Hence she made 18 throws today

6 0
3 years ago
Dana can type nearly 90 words per minute. Use this information to find the number of hours it will take her to type 2.6 x 105 wo
Vlad1618 [11]

Dana can type 90 words per minute.

Since, 1 minute = \frac{1}{60} hours

Therefore, number of words she can type = \frac{90}{\frac{1}{60}}

                                                                      = 90×60

                                                                      = 5400 words per hour

If she types 2.6\times 10^5 words in 'x' hours.

Number of words Dana types with the given speed in 'x' hours = Speed of typing × Time

= 5400\times x

Therefore, 5400\times x =2.6\times 10^5

5400x=260000

x=\frac{260000}{5400}

x=48.15 hours

Therefore, Dana types 2.6\times 10^5 words in 48.15 hours.

Learn more,

brainly.com/question/621754

6 0
3 years ago
3. What is the last step to complete a perpendicular bisector construction? *
Furkat [3]

Its

C. Draw a line connecting the the intersection of the arcs below and above the segment.

6 0
4 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
How does the volume change as each layer is added
Nina [5.8K]
The volume will increase as each layer is added because you are adding more to that certain shape
6 0
3 years ago
Other questions:
  • -6k+7k how do I solve this
    9·2 answers
  • In Miami the number of accidents increased by 20% over a four year period.how many accidents were there in 2013 if there were 51
    5·1 answer
  • I have inserted another photo if you could please answer ASAP that would be great.
    13·1 answer
  • When x2+3x-4 is subtracted from x (x2+3x-2) what is the difference
    7·2 answers
  • Can somebody help
    14·2 answers
  • How to simplify the problem ​
    5·2 answers
  • If f(x) and g(x) are inverse functions of each other, which of the following statements is true?
    13·1 answer
  • Please help me with this question
    12·2 answers
  • A man pays a total of 4800 in flat rental for 3 months. find the man monthly rental rate.
    9·1 answer
  • Are any two line segments always similar or not always similar ​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!