Answer:
18 throws
Step-by-step explanation:
Given data
Number of throws= 12
Let us 150% if 12
=150/100*12
=1.5*12
=18 throws
Hence she made 18 throws today
Dana can type 90 words per minute.
Since, 1 minute =
hours
Therefore, number of words she can type = 
= 90×60
= 5400 words per hour
If she types
words in 'x' hours.
Number of words Dana types with the given speed in 'x' hours = Speed of typing × Time
= 
Therefore, 


hours
Therefore, Dana types
words in 48.15 hours.
Learn more,
brainly.com/question/621754
Its
C. Draw a line connecting the the intersection of the arcs below and above the segment.
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
The volume will increase as each layer is added because you are adding more to that certain shape