1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
2 years ago
8

Erica buys 3.5 pounds of peanut butter. If each pound of peanut butter cost $6.40, how much will she pay for the peanut butter?

Mathematics
2 answers:
kotykmax [81]2 years ago
6 0

Answer:

$22.40

Step-by-step explanation:

1 pound = $6.40

3.5 lb. x $6.40 = $22.40

to check:

$22.40 total ÷ 3.5 pounds = $6.40 per pound

Ludmilka [50]2 years ago
5 0

Answer:

Find the total cost

6.40 *3.5 = 22.4$

You might be interested in
A particular model rocket kit uses the scale 1:144. The actual rocket is 168 ft tall. How tall will the model rocket be when com
zlopas [31]

Answer:

1.16ft tall.

Step-by-step explanation:

168/144= 1.16 ft tall

or rounded to the nearest number = 1.20 ft.

7 0
2 years ago
5/15 = n/9 someone help me (proportions)
goblinko [34]

Answer:

=3

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A town has a population of 2000 and grows at 4% every year. What will be the
sukhopar [10]

Answer:

3602

Step-by-step explanation:

Formula = Population after n years = 2000( 1.04)^n

15 years the population will be 2000(1.04)^15

=3602.

5 0
2 years ago
What is the slope of the line that passes through (-4, 6) and (-6, 20)?
Hatshy [7]

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

Since we have two points, we can use the slope formula

m = ( y2-y1)/(x2-x1)

    = ( 20-6)/(-6- -4)

    = ( 20-6)/ ( -6+4)

    = 14/-2

    = -7

3 0
2 years ago
C more than 5 as an algebraic expression??????
Natasha_Volkova [10]
C more than 5 as an algebraic expression c>5
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jonathan, a researcher, wants to know the average variation in altimeters of small, privately owned airplanes. This task is expe
    10·1 answer
  • What is the base plan for the set if stacked cubes???plz help me im stuck and im in a hurry !!!!!
    15·2 answers
  • Please Help Fast!!! 20 points
    6·1 answer
  • When I was 10 my sister was half my age, now I’m 30. How old is my sister?
    12·2 answers
  • An antique car costs $32,000 It gains 8% in value every year. How much will it be worth in 6 years?
    7·1 answer
  • a high school play costs an up front $30,000 to produce, plus an additional cost of $1000 for each performance. every sold out p
    12·1 answer
  • Find the solution of this system of equations<br> 4x + y = 3<br> 4x - y = -5
    9·2 answers
  • For an employee training, the employee to instructor ratio is 12 to 2. If there are 24 instructors for the training, how many em
    13·1 answer
  • What is the value of X?
    10·1 answer
  • Scores on IQ tests are normally distributed, with a mean of 100 and a standard deviation of 15. What is the score such that 10 p
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!