Answer:
We call the denominator rational.
Step-by-step explanation:
For example:

It's clear that the denominator is now a rational number, not an irrational one anymore.
Answer:
<h3>y*5-8=47</h3><h3>y*5=47+8</h3><h3>y*5=55</h3><h3>y=55/5</h3><h3>y=11</h3>
Answer:
11/20
Step-by-step explanation:
Finding the common denominator, which is 20, we convert 1/5 into 4/20 and 1/4 into 5/20. Adding those up, the remainder when subtracted from 1, the total, is 11/20.
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
Encourage po
Step-by-step explanation: