1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaVladis [17]
2 years ago
9

12 batteries cost $17 Find the unit rate

Mathematics
1 answer:
Vedmedyk [2.9K]2 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

17/12= 1.4166

Round so it’s 1.42

Unit rate= $1.42 PER battery

You might be interested in
-x²-8x-16=0 <br>what is the solutions by solving by quadratic equations ​
Alika [10]

Answer:

x = - 4

Step-by-step explanation:

Given

- x² - 8x - 16 = 0 ( multiply through by - 1 to clear the leading negative )

x² + 8x + 16 = 0 ← this is a perfect square

(x + 4)² = 0 ( take the square root of both sides )

x + 4 = 0 ( subtract 4 from both sides )

x = - 4

6 0
2 years ago
Find the slope of each line 2-3. please help thank you.
atroni [7]
2)
(-3, 3) (2,0)
slope = (3-0)/(-3-2) = -3/5

3)
y = 3
so slope = 0
7 0
3 years ago
Simplify x^2+3x-10/x^2-25
Natasha_Volkova [10]

Answer:

3x -10 / -25

Step-by-step explanation:

cancel off the x²

6 0
3 years ago
Please answer. I’ll give Brainliest!
Gnoma [55]

Answer:

answer is c

Step-by-step explanation:

0=theta symbol

SOH CAH TOA

SOH= Sin0=Oppisite/hypotnuse

CAH= Cos0=Adjecent/Hypotnuse

TOA= Tan0=Oppisite/Adjecent

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me with both b and c
Lesechka [4]
B)
To go from fig. 1 to fig.2 you would dialate 1:3, or 3 times the size

c)
The opposite would be true since you are going the opposite direction. 3:1, 1/3 of the size

Hope this helps:)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Allan is ordering a set of rational numbers that includes positive values, negative values , fractions , and decimal numbers . H
    9·2 answers
  • I need help immediately
    13·1 answer
  • Which answer is equal to the quotient in the expression below?<br><br> 6x^3 + 7x^2 - 1/2x + 1
    10·2 answers
  • 1. Is the relation a function? Why or why not?<br> {(-3,-2),(-1,0), (1, 0), (5,-2)}
    9·2 answers
  • Which of the following are the equations for the parent function and the transformed parent function represented by the graph?
    15·1 answer
  • When you multiply by an even number the product is even. true or false And why
    13·2 answers
  • I need help please?!!!!!
    7·1 answer
  • I REALLY NEED HELP ON THIS PLS HELP
    7·2 answers
  • the table gives information about the lengths of time spent in hours, some children spent watching Tv last week
    5·1 answer
  • Alesia has $20.00 to spend at a vegetable stand. The tomatoes cost $3.00 per pound and the cucumbers cost $2.00 per pound. Alesi
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!