Answer:
Cost of each daylilies = $3
Cost of each ivy pot = $3
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of 4 daylilies and 4 ivy = $24
Cost of 4 daylilies and 8 ivy = $36
Find:
Cost of each daylilies
Cost of each ivy pot
Computation:
Assume;
Cost of each daylilies = a
Cost of each ivy pot = b
So,
4a + 4b = 24....... eq 1
4a + 8b = 36 ....... eq 2
Eq2 - Eq1
8b - 4b = 36 - 24
4b = 12
b = 3
So,
Cost of each ivy pot = $3
4a + 4b = 24
4a + 4(3) = 24
4a + 12
a = 3
Cost of each daylilies = $3
Answer:
1st, 2nd and 6th options
Step-by-step explanation:
Given
- x +
= 6x ( multiply through by 6 to clear the fractions )
4 - 6x + 1 = 36x ← option 1 will have the same solution set
----------------------------------------------------------------------
Adding the 2 fractions on the left side gives
+
- x = 6x , that is
- x = 6x ← option 2 will have the same solution set
------------------------------------------------------------------------
From
4 - 6x + 1 = 36x ( add 6x to both sides )
5 = 42x ← option 6 will have the same solution set
WEEKLY Earning Full time = 40 h x $15 = $600/week
Over time = 3 h 25 min or 3h + 25/60 h
WEEKLY Earning Over time = (3 h)x $30 + (25/60) x $30 = $115
TOTAL WEEKLY INCLUDING OVERTIME: = $715
TOTAL SEMI MONTHLY INCLUDING OVERTIME =$715 X2 = $1,430
BIWEEKLY = SEMI MONTHLY = $1,430
TOTAL MONTHLY INCLUDING OVERTIME =$715 x 4 = $2,860
Step-by-step explanation:
Write a proportion.
5 / 8 = 6 / x
Cross multiply.
5x = 48
Divide.
x = 9.6
She will need 9.6 ounces of blue paint.