1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga2289 [7]
3 years ago
10

PLEASE HELP !! ILL GIVE BRAINLIEST !! 100 POINTS

Mathematics
2 answers:
klasskru [66]3 years ago
4 0

Answer:  402.12

Step-by-step explanation:

V=πr^2h

=π·4^2·8

402.12386

402.12

nordsb [41]3 years ago
3 0

Answer:

100.48. l hope i helped you well

You might be interested in
In a bakery, the number of buns delivered is a function of the number of boxes packed. What is the domain of this function? The
Elenna [48]
Your domain would include only positive integers, or zero. The value of the buns cannot be negative; in other words, you cannot have a negative number of buns. The same principle applies to boxes. However, you can have zero buns or zero boxes. Hope this helps. 
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Ed is a car salesman. he makes 1.5% commission on each car he sells. if he made $397.50 on the last car he sold,find the sales p
pentagon [3]

Answer:

$26,500.

Step-by-step explanation:

It is given that Ed is a car salesman. he makes 1.5% commission on each car he sells.

He made $397.50 on the last car he sold.

We need to find the sales price of the car.

Let x be the selling price of the car.

1.5% of x = $397.50

x\times \dfrac{1.5}{100}=397.50

0.015x=397.50

Divide both sides by 0.015.

x=\dfrac{397.50}{0.015}

x=26,500

Therefore, the sales price of the car is $26,500.

4 0
3 years ago
Joon is buying lotion for her mom's birthday. The lotion was originally priced at $18 but is now on sale for 20% off. How much w
vladimir1956 [14]

Answer:

Discount price= $14.4

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Original selling price= $18

Discount rate= 20% = 0.2

<u>To calculate the discount price, we need to use the following formula:</u>

Discount price= selling price * (1 - discount rate)

Discount price= 18 * (1 - 0.2)

Discount price= $14.4

7 0
3 years ago
A rectangular garden is 16 feet by 30 feet. Vivian wants to build a fence along the diagonal of the garden. How long does the fe
brilliants [131]

Answer:https://youtu.be/QZ_a8VXhiSc?t=187

Step-by-step explanation:https://youtu.be/BX0K5IfPMOA?t=144

8 0
3 years ago
a citrus grower ships grapefruit in boxes of 10. one season the grower shipped 20,400 boxes of grapefruit. how many grapefruit w
MatroZZZ [7]

10 grapefruit in each box. If the grower shipped 20,400 boxes. You would have to multiply to find out the total number of grapefruit.

20,400 boxes times 10 in each box.

20,400 x 10 =  204,000

204,000 grapefruit were shipped.

Hope this helps. :)

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In the equation y=mx,which statement is not true about m?
    15·2 answers
  • Number 6 and 7 what is the answer please!
    7·2 answers
  • Lettuce is packed four to a box . If there are 3.5 boxes of Lettuce in the cooler , how many bags of Lettuce would there be
    12·1 answer
  • Need help with this math​
    9·1 answer
  • What is the surface area of a square pyraimd that is 5.95cm long and 5.1 cm wide
    11·1 answer
  • 31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?
    9·1 answer
  • If anybody knows anything I beg you help PLS HELP
    6·1 answer
  • 30 POINTS + BRAINLIEST.. PLEASE CHECK MY ANSWER
    6·2 answers
  • WILL GIVE BRIANLEIST DONT SCASM MEQuadrilaterals LMNO and STUV are similar. What is the value of x in inches? 6.6 in. 8.2 in. 22
    7·2 answers
  • What is the area of the regular hexagon
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!