The answer is C.. because if you do 95x100 you get 950 and then you need to do 2x10 and you get 20, so then you subtract 20 from 950 and you will get $930
━━━━━━━☆☆━━━━━━━
▹ Answer
<em>$1.30</em>
<em></em>
▹ Step-by-Step Explanation
To find the price per pound, you have to divide the total amount of money by the amount of pounds:
$7.80/6 lbs = $1.30
Hope this helps!
CloutAnswers ❁
━━━━━━━☆☆━━━━━━━
Answer:
Final answer is
.
Step-by-step explanation:
Given expression is 
Now we need to find about what is product of both factors.
We see that both factors are in exponent form having equal base "x".
So we can apply formula: 





Hence final answer is
.
S(8)=3500(1+(.047/4))^32
S(8)=$5086.40 in the account after 8 years.
a)The relative growth rate is .25, or 25%
b)at t=0, the population is 955e^.25(0)=955
c)at t=5; the population is 955*e^.25(5)=955*3.49=3333.28 bacterium.
Answer:
Percentage increase in volume will be
33.1
%
Step-by-step explanation:
Let the each edge of cube be
100
units.
Then its volume is
100
3
=
1000000
cubic units.
If each edge increases by
10
%
it becomes
110
units
and volume becomes
110
3
=
1331000
cubic units
Therefore increase in volume is
1331000
−
1000000
=
331000
cubic units
and percentage increase in volume is
331000
1000000
×
100
%
=
331
10
%
=
33.1
%