1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Varvara68 [4.7K]
3 years ago
15

Can anyone explain line graphs to me please

Mathematics
1 answer:
BigorU [14]3 years ago
3 0

Line Graphs is Paper with Lines that is a graph

You might be interested in
For field trips, Stewart Middle School has parents chaperone groups of students. They always keep the same ratio of parents to s
horrorfan [7]

There'll be 5 parents that'll go to the museum

Let the number of parents that will go to the museum be represented by x.

Based on the information given, the equation to use will be:

15/75 = x/25

Cross multiply

75 × x = 15 × 25

75x = 375

Divide both side by 75

75x/75 = 375/75

x = 5

Therefore, there'll be 5 parents that'll go to the museum.

Read rekated link on:

brainly.com/question/24784301

6 0
3 years ago
9 mugs for $45<br><br> What is the rate?<br><br> And what is the unit rate?
andrew-mc [135]

Answer:  The unit rate is $5 per  mug.

Step-by-step explanation:

To find the the unit rate, you will find the amount  one mug will cost.

If there are 9 mugs  then to get it to one, you will have to divide 9 by 9, and the same way you will have to divide 45 by 9.

45 / 9 = 5  

6 0
3 years ago
Solve this problem<br><br> -2/3 x 13/21 + 3/7
creativ13 [48]

Answer:

0.01587301587

Step-by-step explanation:

calculator

3 0
3 years ago
A middle school principal orders 60 pizzas for a schoolwide pizza party. Each pizza is either cheese,pepperoni, or mushroom. The
mina [271]
18 because if you divide them you'll get it
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
|-8+11-4|+|4+7| Evaluate the value
Zanzabum

Answer:

12

Step-by-step explanation:

1 + 11 = 12

|-8+11-4| = |-1| = 1

|4+7| = |11| = 11

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the function below in the form .P=Po^a^t Is this exponential growth or exponential decay? P=2e^-2.2t
    14·1 answer
  • What does the factor is 3 that both 3x and 18 have in common.
    12·1 answer
  • University Theater sold 556 tickets for a play. Tickets cost $22 per adultand $12 per senior citizen. If total receipts were $84
    6·1 answer
  • Find the distance between the two points.<br><br> (−2, −5), (3, 5)
    8·1 answer
  • My number is between 1 and 100. It is composite and one of its factors is 8. The number in the tens place is a prime number. The
    10·2 answers
  • I owe old is Mukesh ambani.
    12·2 answers
  • Estelle bought 7.2 pounds of oatmeal and gave 6.1 pounds of it to a neighbor. How much
    8·1 answer
  • Aiden and Haisem are going to eat the same amount of hamburgers and fries, but from different restaurants. Aiden goes to Burger
    15·1 answer
  • Toby bought 8 hotdogs and 5 fries. It cost $34.00
    7·1 answer
  • Which figures can the composite figure be broken into? A. a square pyramid and a square prism B. a square pyramid and a cube C.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!