1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elden [556K]
2 years ago
15

How many 1/2 kg packets of salt can you obtain from 18 kg of salt​

Mathematics
1 answer:
True [87]2 years ago
5 0

Answer:

36

Step-by-step explanation:

18 × 2 = 36

Because 1/2 is half of 1 kg so multiply by 2 it makes 1 kg

You might be interested in
Simplify the expression square root 18 + square root 50 .
REY [17]
The answer is 11.3137085
8 0
3 years ago
√20/125 answer in simpleset form<br>​
grigory [225]

Answer:

.4!

Step-by-step explanation:

first you divide 20 by 125 and get .16

then you take the square root of .16 and get .4

4 0
2 years ago
Nat spent $28 on 8 DVDs. At this rate, how much would 5 DVDs cost? What is the unit rate?
mezya [45]
5 DVDs would cost 7.50 and the unit rate is 3.50
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Martin has 4 cups of sugar. To make his favorite muffin she needs 1/3 cup of sugar per tray . How many trays of muffin can he ma
irakobra [83]

she can make 12 trays

4 0
2 years ago
Describe and correct the error made in solving the system of equations by elimination
lesya692 [45]
The mistake was when she multiplied the 2nd equation by 5, she forgot to also multiply that last number 10 by 5 as well.

correction :
5x + 3y - z = 15
-x + 2y + 3z = 10...multiply by 5
---------------------
5x + 3y - z = 15
-5x + 10y + 15z = 50 (result of multiplying by 5)
--------------------add
13y + 14z = 65

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 9328553.99 multiply by 10 the decimal will move one place to the left or two places to the left or one place to the right or two
    5·1 answer
  • a researcher wishes to design a fully blocked experiment with groups of subjects representing every possible combination of 1 ex
    11·2 answers
  • Ruben made 3.4 gallons of peach ice cream in his new ice cream maker. If there are 22.5 servings in a gallon, how many servings
    11·1 answer
  • 52=4z <br> HELP PLS ILL MARK BRAINLIEST
    12·1 answer
  • The Sullivan household wants build a patio deck in the shape of a 45-45-90 triangle in a nice corner section of their backyard .
    14·1 answer
  • Mike is putting up a snow fence on the west side of his property. He needs a post at each end to hold the fence up and would lik
    5·2 answers
  • Pls answer a,b,2,3,4
    10·1 answer
  • Pleaseee help will give most branliest answer if correct
    9·1 answer
  • 3.
    7·1 answer
  • 11.5213 divided by 0.7 show me how you got the answer .
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!