2,240 divided by 28= 80. 80 times 32= 2,560. 2,560+2,240=4800. Figure out the rest alone xD
Answer:
C) $20.80
Step-by-step explanation:
1 kg of cooking oil = $6.5
1 packet of cooking oil =2/5 kg
If 1 kg of cooking oil = $6.5
2/5kg of cooking oil = $X
Cross Multiply
1kg × $X = 2/5kg × $6.5
$X = 13/5
$X = 2.6
Hence 2/5kg of oil cost $2.6
Since 1 packet of oil = 2/5kg of oil , 1 packet of oil cost $2.6
The amount she spent if she bought if she bought 8 packets of the cooking oil is calculated as:
1 packet of oil = $2.6
8 packets of oil =
$2.5 × 8
= $20.80
Therefore,if Sara bought 8 packets of oil, the amount she would spend = $20.80
Answer:
could you provide the equation for which x is to be solved?:)...If your question was supposed to be that ...then hope the solution helps:)
Answer:
use socratic
Step-by-step explanation:
Answer:
You would get 50 coins in that time.
Step-by-step explanation:
To find this, we first need to find the unit rate. We can get that by dividing the amount of coins by the amount of time.
15 coins/ 30 mins = .5 coins per minute.
Now, we have 100 minutes in the second part of the problem, so we multiply the rate by that amount of time.
.5 coins per min * 100 mins = 50 coins