1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
6

Makayla has $8 to buy tickets at the school fair. Each ticket costs $1.50. Which inequality

Mathematics
1 answer:
sergiy2304 [10]3 years ago
7 0

Answer:

Third option is correct. Hence, N<5 is the best inequality that represents the number of tickets she can buy with $8

Step-by-step explanation:

You might be interested in
-23<br> Simplify your answer as much as possible.<br> =<br> X<br> ?
Murljashka [212]

Answer:

Question is not fully addressed

Step-by-step explanation:

Please put the full question otherwise, i cannot answer it

3 0
3 years ago
How do I solve this proportional &amp; non proportional functions?
Nikolay [14]
Boy im a about to roast you 
3 0
3 years ago
Expression for "the sum of a and 4'
Masteriza [31]
Answer: a + 4
explanation: sum means what comes from two numbers being added. so you just need to add a and 4
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Where can the denominator be found in a fraction?
Anuta_ua [19.1K]
Down on the bottom, under the fraction line.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
When there is a wedge between private costs and social costs, which of the following must be present?
Bogdan [553]
The negative externalities must be present.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Is 3.222222 a rational number
    14·1 answer
  • A necklace has 1/4-inch links in the chain. The chain is 16 inches long. Which expression could be used to find how many links a
    14·2 answers
  • 3) The Buendorf family has agreed to let their children get some animals. The kids said they
    7·1 answer
  • I don’t get it! It says “Match each division expression to it’s quotient.” So can anyone help with 1/12 / 1/6 ? Please!
    12·1 answer
  • Which is a better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95?
    11·1 answer
  • Could Someone Please answer this? Algebra 1<br> I will mark you brainliest
    12·2 answers
  • The surface area of a cylinder
    14·1 answer
  • A round cake has a diameter of 30 cm. What is the circumference of the<br> cake?
    11·2 answers
  • The function P(x) = –0.015x^2 + 1.2x – 11.5 gives the profit, in thousands of dollars, when a company sells a new product at x d
    10·1 answer
  • 5. Company “A” charges $80 a month for
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!