1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mamaluj [8]
4 years ago
14

Find the explicit formula for the given seqence 2,4,8,16

Mathematics
2 answers:
sweet-ann [11.9K]4 years ago
8 0
2x is the correct answer
IgorC [24]4 years ago
8 0
The answer is the are each multiplied by two... 
2x=y
2(2)=4(2)=8
You might be interested in
PLEASE ANSWER<br><br> what does ok mean?
tia_tia [17]

I use it as a short way to say "okay" but I don't know how others may use it.

6 0
3 years ago
Find the volume of the cone.
Ne4ueva [31]

Answer:

3142.86 cubic cm

Step-by-step explanation:

volume of cone is given by formula

volume of cone = 1/3(area of base*height)

Given radius of base = 10cm

we know area of circle is given by \pi  r^2 where r is radius of circle

thus area of base of cone is calculated below

\pi 10^2\\=> 22/7 *100\\=> 314.2857

area of base of cone is 314.2857 square cm

height = 30 cm

Thus volume of cone  = 1/3* (area of base*height)

                                   = 1/3(314.2857*30)

                                   = 1/3 *9428.571 = 3142.857.

Thus, volume of cone is 3142.857 cubic cm.

volume of cone  to the nearest hundredth is 3142.86 cubic cm

6 0
3 years ago
What shapes can you obtain by taking a cross section of a cone?
SashulF [63]
You can get a circle by cutting horizontally and a hyperbola by cutting vertically. You can also get an ellipse and a parabola by cutting at an angle depending on whether the cut comes out the other side or not. 

7 0
3 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I bed help with these two
frozen [14]
Well if each band needs 15.5 inches and she needs to make 12 headbands she needs 15.5 inches 12 times. Now you can add 15.5 + 15.5 +15.5 (so on) 12 times or you can do it the easier way and do 15.5 times 12. this comes out to 186 inches of ribbon. She estimated 160 inches of ribbon, this is unreasonable because it is significantly less that 186. 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the discriminant and the number of real roots for the equation.<br><br> 4x^2+12x+9=0
    6·1 answer
  • Pip and Sara win some money and share it in the ratio 5:4. Pip gets £50. How much did they win in total?
    8·2 answers
  • Plz help ive been trying for soo long
    12·2 answers
  • Isosceles triangle ABC has a perimeter of 96 centimertes the base of triangle AC and the mesurments at 24 centimeters. what is t
    12·1 answer
  • write a step by step proof. the givens are c is the midpoint of segment AB, and point c measures 10cm. prove AC=5cm plz help wil
    10·2 answers
  • Find two possible factors for the estimated product 1600
    11·1 answer
  • Mr. Ross is purchasing a table and chairs for $1350,including tax and interest. He will pay for the furniture with monthly payme
    11·1 answer
  • I need help quick it's urgent!
    8·1 answer
  • If x is 5, then 6x=??​
    12·2 answers
  • Task 1: Determine if the given equation has 1 solution, NO solution, or INFINITELY many solutions. Explain your
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!