“42.3” I wish I got easy questions like you do
1 quart = 2 pints.
This means a 4 pint container is 2 quarts.
To find the price for 1 quart divide the price by 2:
12.04 / 2 = $6.02 per quart.
Answer:
47.27
Step-by-step explanation:
5.49+5.49+6.25+12.99+1.75+1.75+1.75+1.75=37.22
37.22×.20 for tip=7.44
37.22×.07 for tax=2.61
37.22+7.44+2.61=47.27
Answer: 150 degrees
Step-by-step explanation:
3 over 5 x minus 15 = 6 over 5 x plus 12
3/5x - 15 = 6/5x +12
-3/5x+3/5x-15=6/5x-3/5x+12 subtraction property
-15=3/5x+12 simplified
-12-15=3/5x+12-12 subtraction property
-27=3/5x simplified
(5/3)(-27)=3/5 (5/3)x multiplicative inverse
-45=x