1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cestrela7 [59]
4 years ago
5

Simplify: (22 + 34)-2

Mathematics
2 answers:
icang [17]4 years ago
8 0

54 is the answer if this helps i used a calculator it should be okay

yKpoI14uk [10]4 years ago
5 0

That would be 54, as 22+34 is 56 and 56-2 is 54.

You might be interested in
Help plead and thank you :)
STALIN [3.7K]
Plug in 10 for both functions
f(10) = 4(10)^4 = 40,000
g(10) = 3 * 3^10 = 177,147
Now which value is greater?

Solution: A f(10) < g(10)
7 0
3 years ago
A law firm is going to designate associates and partners to a big new case. The daily rate charged to the client for each associ
Ronch [10]

Answer:

The system of equations representing the situation are

600a+1200p = 15,000

a+p = 16

with solutions

p =9

a = 7

Step-by-step explanation:

Let us call a the number of associates and p the number of partners. If each associate costs $600 and each partner costs $1200, and it cost the law firm a total of $15,000, then we have

600a+1200p = 15,000.

Since the law firm assigned at total of 16 lawyers, we have

a+p = 16.

Thus, the system of equations representing the situation are

600a+1200p = 15,000

a+p = 16

And the solution to this system is found by solving for a in the second equation and substituting its value in the first equation:

a = 16-p

600(16-p)+1200p = 15,000

9600-600p+1200p=15,000

9600+600p=15,000

600p=5400

\boxed{ p=9}

We put this value into a+p = 16 and solve for a:

a+9=16

\boxed{a = 7}

4 0
3 years ago
A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
frozen [14]
If a 16-fluid-ounce bottle of juice costs $2.00, the unit cost would be about $0.13 per ounce. 16/2=8, 1/8=0.125, 0.125=> $0.13.
7 0
4 years ago
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
sergejj [24]

Answer:

just  relax take ur time and breath or just look it up

Step-by-step explanation:

inhale

exhale  

you got this my friand

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x.<br><br> x / 4 ≥ - 8
MariettaO [177]

Answer:

x \geqslant ( - 32) \:  \:  \: \:  or \:  \:  \:  \: ( - 32) \leqslant x

Step-by-step explanation:

\frac{x}{4}  \geqslant  - 8 \\ x \geqslant  - 8 \times 4 \\ x \geqslant  (- 32) \\

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Point y divides line XZ such that XY:YZ is 3:11. what fraction of XZ is XY?
    12·1 answer
  • Helppppp 15P!!
    11·2 answers
  • The length of a rectangle is 2 less than 3 times the width . the perimeter is 60 inches . find the width
    15·1 answer
  • Calculate the length
    13·1 answer
  • If my girl say she wants 11 inches but i only have 2 how many more inches do i need
    14·2 answers
  • In an inequality, -2.5 is the lesser number. What is the position of the other number on the horizontal number line in relation
    6·2 answers
  • Determine the length of the diagonal side of the roof truss. The height of the roof truss is 6.3m and the full span of the roof
    8·1 answer
  • How many yards are equal to 144 inches?
    13·1 answer
  • HELP! need the answer to this ASAP!
    8·1 answer
  • Factor 169-4d^2 and identify the perfect square
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!