1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luba_88 [7]
2 years ago
12

$325 is borrowed from a bank that charges 4% interest compounded annually. How much is owed after 1 year, 3

Mathematics
1 answer:
kodGreya [7K]2 years ago
5 0

Answer:

338

365.58

427.68

712.12

Step-by-step explanation:

for annually compounding interest

PV(1+i)^n

for one year

325(1.04)

338

for 3 years

325(1.04)^3

365.58

For 7 years

325(1.04)^7

427.68

for 20 years

325(1.04)^20

712.12

You might be interested in
.... someone pls help me !!! pleaseee
Archy [21]

Answer:

m=4 is the correct answer

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
How much will Ashley’s plan cost for the same number of texts as when Jumel’s costs $75? Show your work and write your answer in
ELEN [110]

Answer: In order to begin figuring that out, we need to know how both of their plans work.

3 0
2 years ago
How many kilometer make a meter
Nataliya [291]
0.001 is equal to 1 meter
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 4.64 prime or composite
AlladinOne [14]

Answer:

Therefore all numbers that end with five and are greater than five are composite numbers. The prime numbers between 2 and 100 are 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61, 67, 71, 73, 79, 83, 89 and 97.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Greyson is planning to lay a brick driveway which will be made up of 84 rows 14 bricks per row. He will also lay a backyard pati
joja [24]
He should order 2 pallets (total 1951)
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Todd is 81 years younger than Rosa. 3 years ago, Rosa’s age was 4 times Todd’s age. How old is Todd now?
    9·1 answer
  • Geometry help will give brainliest
    13·2 answers
  • How to factor out 2k squared -3k -14
    14·1 answer
  • Kai has $40 to spend on groceries.He buys a ham for $14 and then wants to pick up apples for $2.50 per pound. How many pounds of
    7·2 answers
  • A square has an area of 9yd^2. What is the length of each side?
    13·1 answer
  • Divide 7/15 by 3/5. <br> A. 75/21<br> B. 7/9<br> C. 7/25<br> D. 21/75
    6·2 answers
  • Because of the commutative property of multiplication, it is true that
    6·1 answer
  • I PROMISE THIS IS EASY I WILL GIVE BRAINLEST!!!!!!!!11 Add or subtract.
    15·2 answers
  • Which inequality is represented by the graph? ​
    5·2 answers
  • A 3-pound bag of bananas costs $2.88. What is the price per ounce?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!