1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
2 years ago
10

Volume (look at the picture)

Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]2 years ago
5 0

Answer:

108

Step-by-step explanation:

You start by finding the area of the trapezoid, which is ((3+5)/2) 3 = 12, then you multiply 12 by 9 which is 12*9 = 108

You might be interested in
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kobusy [5.1K]

Answer:

3 and 7

2 and 6

4 and 8

1 and 8

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need helpppp:( like im failing this class
Olin [163]

Answer:

dont even stress i gotchu

It's 50*, 46* and 84*.

Ratio of the second problem is 1:1 they both have a slope of 1 (which is probably why all three points are on the same line)

Step-by-step explanation:

Since we know that the straight/flat angle would equal 180* we will set the total of all those angles to 180*

We will add them up to find x. Once we find x we can find the value of each angle.

6x-10 + 4x + 6 + 7x  + 14 = 180

We will combine like terms and solve for x.

17x+10 = 180

17x = 170

x = 10.

Since we have x = 10, we will plug it into x of each angle to get the value of each angle.

6(10) -10 = 60-10 which equals 50*

4(10) + 6 = 40+6 which equals 46*

7(10) + 14 = 70 + 14 which equals 84*.

8 0
3 years ago
Dario bakes a lasagna containing $\frac 23$ pound of parmesan cheese, $1\frac 14$ pounds of ricotta cheese, and $1\frac 13$ poun
svp [43]

Answer: There are 13 slices when Dario cuts .

Explanation :

Since we have given that

Quantity of parmesan cheese is given by

\frac{2}{3}

Quantity of ricotta cheese is given by

1\frac{1}{4}

Quantity of mozzarella cheese is given by

1\frac{1}{3}

Now, total  quantity of cheese Dario have

\frac{2}{3}+\frac{5}{4}+\frac{4}{3}=2+\frac{5}{4}=\frac{8+5}{4}=\frac{13}{4}

Now,

According to question, Dario cuts the lasagna into several equal slices and each containing exactly

\frac{1}{4}\ pounds\ of\ cheese

So,

Number of slices is given by

\frac{\frac{13}{4}}{\frac{1}{4}}=13

Hence, there are 13 slices when Dario cuts .


7 0
3 years ago
What is the radius of a circle whose equation is x2 y2 8x – 6y 21 = 0?
andrew11 [14]

we know that

the standard form of the equation of the circle is

(x-h)^{2} +(y-k)^{2}=r^{2}

where

(h,k) is the center of the circle

r is the radius of the circle

In this problem we have

x^{2} +y^{2} +8x-6y+21=0

<u>Convert to standard form</u>

Group terms that contain the same variable, and move the constant to the opposite side of the equation

(x^{2}+8x) +(y^{2}-6y)=-21

Complete the square twice. Remember to balance the equation by adding the same constants to each side.

(x^{2}+8x+16) +(y^{2}-6y+9)=-21+16+9

(x^{2}+8x+16) +(y^{2}-6y+9)=4

Rewrite as perfect squares

(x+4)^{2} +(y-3)^{2}=4

(x+4)^{2} +(y-3)^{2}=2^{2}

the center of the circle is (-4,3)

the radius of the circle is 2\ units

therefore

<u>the answer is</u>

the radius of the circle is 2\ units


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me on this math problem?!!!
lys-0071 [83]
K is centroid of the the triangle => The answer is 7.5
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Enjoy borrowed $1500 from her parents for car repairs. She plans to take 10% of her 450 weekly income to pay them back. At the i
    9·1 answer
  • Jimmy spent $121.60 on shirts. Tee shirts cost $9.10 and long sleeve shirts cost $14.20. If he bought a total of 10, how many of
    9·1 answer
  • Define the term probability
    10·2 answers
  • Write an expression using exponents. Use each base once
    15·2 answers
  • Question:
    8·1 answer
  • An object is dropped from 43 feet below the tip of the pinnacle atop a 527​-ft tall building. The height h of the object after t
    5·2 answers
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • Given that sinФ = 8/17 and cos Ф &lt; 0:
    7·1 answer
  • What is the sum of the 4th square number and the 12th square number
    11·1 answer
  • sarah spent a total of 10 on oranges and apples at the supet market. if she spent 3 dollars less for oranges than she did on app
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!