1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
3 years ago
9

Diego has two guinea pigs pic and zia pia weighs 1 3/4 pounds zia weighs 32 ounces who weighs more?

Mathematics
1 answer:
loris [4]3 years ago
3 0

Answer:

zia

Step-by-step explanation:

1 3/4 pounds are 28 ounces

32>28

You might be interested in
Which statement justifies why
Marina CMI [18]
You have to give more information
7 0
3 years ago
2 + 2 =? i need help
OLga [1]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Think of it this way. You have 2 sets of 2.

I I (This represents two)

I I (This represents the other two)

When you combine these, you get:

I I I I

If you count the tally marks, your answer is 4.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
AB is a diameter of circle C. What is the degree measure of x?
UNO [17]
It’s a right angle. it follows the circle theorem ‘the angle in a semi-circle is 90 degrees’
8 0
4 years ago
,does a polygon usually have more sides or angles.explain
Advocard [28]


they have the same amount of sides as they do angles,

5 0
3 years ago
How do you calculate compound interest? Please help me understand this
photoshop1234 [79]

Answer:

Compound interest is calculated by multiplying the initial principal amount by one plus the annual interest rate raised to the number of compound periods minus one

Step-by-step explanation:

i just did it

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the quadratic equation Y=2x^2-4x
    8·1 answer
  • In the expression -16t2 − 8t + 24, what does the constant term represent?
    14·2 answers
  • A piece of art is in the shape of an equilateral triangle with sides of 6 in. Find the area of the piece of art. Round your answ
    12·2 answers
  • Jane Marko buys a car for $43,900.00. in three years, the car depreciates 48% in value. How much is the car worth in three years
    11·1 answer
  • Jan's scores on five quizzes were 2, 8, 8, 9, and 10.
    6·1 answer
  • Captain Tiffany has a ship, the H.M.S. Khan. The ship is two furlongs from the dread pirate Omar and his merciless band of thiev
    6·2 answers
  • Beth wants to buy Christmas lights to decorate her new home. At various stores, Beth found lights priced from $6.99 a strand to
    5·1 answer
  • Find x and y in to the diagram​
    9·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • X=4 inches
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!