1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skelet666 [1.2K]
2 years ago
5

Solve the equation for the letter L: V = LWH (1 point) Select one: a. L = VWH b. L equals V times W over H c. L equals H over V

times W d. L equals V over W times H
Mathematics
1 answer:
amm18122 years ago
5 0

Answer:

<em>d. L equals V over W times H</em>

Step-by-step explanation:

<u>Equation Solving</u>

The following equation is given:

V = LWH

It's required to solve it for L.

Swapping sides to have the required variable at the left side:

LWH = V

Dividing by WH:

\displaystyle L=\frac{V}{WH}

This can be written in text as L equals V over W times H

d. L equals V over W times H

You might be interested in
V-9/10v+6=11(hlp)this problem is confusing.
Valentin [98]
\frac{v-9}{10v+6}=11 \\\\ 11(10v+6)=v-9 \\\\ 110v+66=v-9 \\\\ 110v-v=-9-66 \\\\ 109v= -75 \\\\ \boxed{v=-\frac{75}{109}}
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy? a 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6 pack for $1.80
xxMikexx [17]

Answer:

1.80

Step-by-step explanation:

it very useful to understand very well

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 + 5x = 3 (-x + 3) -11
Salsk061 [2.6K]

Answer:

4 + 5x = 3 (-x + 3) -11

4+5x=-3x+9-11

5x+3x=9-11-4

8x= -6

x= -0.75

8 0
3 years ago
The change in the value of an account when given to the nearest dollar 1/16 inch
Feliz [49]
This would be 2 because of the rounding rules of it being 5 and up round up and below 5 round down. I hope I helped!
7 0
3 years ago
Deisha saved d dollars last month. This month she saved $8 more than 3 times the amount she saved last month. She saved a total
DaniilM [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A bottle contains 20fluid ounces of lotion and sells for $5.80.The 20-fluid -ounce bottle contains 125% of the lotion in the nex
    14·1 answer
  • Usuń niewymierność z mianownika 3/2×√2
    7·1 answer
  • Find the zeros of the following function, and plot them on the graph.
    9·2 answers
  • Eman walks from the store to her friends house, 2 miles away. It takes her 35 minutes.
    6·1 answer
  • Find the roots of the parabola given by the following equation <br> 2x^2+5X-9=2x
    13·1 answer
  • Name and describe the five schedules of control substances. Name a few drugs in each schedule.
    10·1 answer
  • Help me please I give good amount for your help
    8·2 answers
  • The recycling bin for the school is in the shape of a rectangular prism. The bin has a length of 16 inches, a width of 14 inches
    8·1 answer
  • *15. Ana joins a gym that charges a $25 annual fee, plus $10 per month?
    15·1 answer
  • REPOST** helppp please, can someone please answer and explain this or just answer, i'd prefer an explanation too, I'm don't unde
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!