1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
german
2 years ago
11

Weight loss affected by the number of calories taken in the more weight lost. Which in the denpendent variable?

Mathematics
1 answer:
Oksana_A [137]2 years ago
4 0

Answer:

The independent variable would be calories taken in...So the denpendent would be...

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP! SUPER EASY QUESTION! THANK YOU!
kobusy [5.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

a+pR^2-2pr^2, since R=15 and r=7.5

A=225p-112.5p

A=112.5p

a= 353.25ft^2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
6(x-2=4(x+3) what does x equal
Delicious77 [7]

Hey mate here is your answer.

➛ 6(x-2) = 4(x+3)

➛ 6x-12 = 4x + 12

➛ 6x - 4x = 12 + 12

➛ 2x = 24

➛ x = \frac{24}{2}

⛬ x = 12

4 0
3 years ago
What value does the 1 in the number 4,105.8
kirill115 [55]

Answer:

hundreds

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jillian is using integer tiles to add 7 + (negative 2). She uses the steps below. Step 1 7 positive tiles. Step 2 7 positive til
raketka [301]

Answer:

<h3>Step 4</h3>

Step-by-step explanation:

Given the expression 7+(-2)

Let 7 be 7 positive tiles since it is a positive number

Let -2 be 2 negative tiles being a negative number

7+(-2) = 7 positive tiles <em>and</em> 2 negative tiles

note that + * - will give minus sigh (-), the expression will become:

7+(-2) = 7-2

7-2 = 5

Hence the expression gives 5 positive tiles not 2 positive tiles according to Jillian calculations in step 4.

Hence Jillian made an error in step 4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
After the expression is simplified as much as possible, x is raised to what exponent?
IrinaVladis [17]
The answer to the question

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Can someone help me I’m being timed and this needs to be done quick
    5·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through (3,-2) and has a slope of 4 in point-slope form
    14·1 answer
  • The total points earned in the football game was 42. The Falcons earned 2/3 of that score. How many points did the other team sc
    5·1 answer
  • What is the weight of a rock that has a mass of 5 kilograms​
    10·1 answer
  • Plz help<br> Will mark brainliest
    14·1 answer
  • Tell whether the ratios form a proportion.<br> 7 /16<br> 2 /6<br><br> yes<br> no
    7·1 answer
  • Does 7 = 0 ???????????????
    8·1 answer
  • Please help! Giving brainliest
    9·1 answer
  • An eighth-grade teacher wants to improve how the students function in small groups. What is the best strategy for improving the
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!