1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew11 [14]
3 years ago
13

Thx for helping! Everythings IN THE PIC sry for caps

Mathematics
1 answer:
UNO [17]3 years ago
3 0

here is pictrues

i dont understand number 3

plz mark me brainlest

# 4

To begin solving for the total cost of the paint that Ariana needs to buy, we first need to calculate the size of the walls and the ceiling that she is going to paint.

We begin by finding the size for the walls.

We use the formula  to find the area of each wall.

We know that the walls are 10-foot squares.

10 x 10 = 100 Square Feet

Each wall will have an area of 100 square feet each, we know that there are 4 walls in the shed.

100 x 4 = 400 Square Feet of walls to paint total.

Now we know that the ceiling will have the same area as the walls.

10 x 10 = 100 Square Feet of ceiling to paint.

Now Ariana goes to the store and finds that a gallon of paint cover 350 square feet. Ariana needs to paint a total of 400 square feet of wall.

400 - 350 = 50 Square Feet remains.

We know that she needs to buy the paint in gallons, so this leaves Ariana with purchasing 2 gallons of Blue paint.

Now Ariana also wants to paint the ceiling white. We know that 1 gallon of White paint is more than enough to cover the ceiling, but she still needs to buy the gallon of paint.

Now we add up all the prices of the 3 gallons of paint.

$26.98 x 2 = $53.96 for Blue Paint

$26.98 x 1 = $26.98 for White Paint

Total cost = $80.94.

Now we know that the sales tax is 5.5% of the total price.

$80.94 x 0.055

Sales Tax = $4.45

Now we simply add the total cost to the sales tax.

$80.94 + 4.45

Total cost with sales tax = $85.39

You might be interested in
You purchased 18.000 milliliters of juice. Juice costs $2 per liter. The cashier
Aleonysh [2.5K]

Answer:

cashier needed to divide by 1000, not 3.

Step-by-step explanation:

there are 1000ml in one liter. in order to find the amount of liters, youd have to divide the milliliters by 1000. its only after then that you can multiply by $2. answer would be $36

6 0
2 years ago
How do you write 145,934 in scientific notation
Gre4nikov [31]

Answer:

1.45934 × 10^5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Type 8,580 words in 2 hours 45 minutes
Inessa05 [86]
You would average 52 words a minute.

8580 / 165 (60 + 60 + 45) = 52
6 0
2 years ago
3/4 (x-12)=12<br> And 3/4y-12=12
lianna [129]
3/4 (x-12)=12
3/4x - 9= 12
        +9    +9
3/4x=21
*3/4     *3/4
x= 15 3/4

and 

3/4y-12=12
       +12  +12
3/4y = 24
*3/4    *3/4
y= 18
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Solve This For Me If You Can y(2.5+7)+y-2 ​
Law Incorporation [45]

Answer: 10.5y-2

Hope this helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the solution of the system of equations 2x-4y=32 2x-8y=48
    15·2 answers
  • -2p - 4 = 2. Whats p?
    10·1 answer
  • What is the expected value of one spin? Is it fair? Why or why not? Correct answer gets Brainliest!
    10·1 answer
  • The surface area of the triangular prism is?
    5·1 answer
  • What is the value of b in the equation (y Superscript b Baseline) Superscript 4 Baseline = StartFraction 1 Over y Superscript 24
    5·2 answers
  • Multiple Choice question
    13·2 answers
  • Which angles are corresponding angles?
    14·1 answer
  • What is the quotient
    9·2 answers
  • Simplify the expression -4b + 8c + 12 - 8b - 2c + 6.
    15·1 answer
  • Heeeeeeeeeeeeeeeeeeelllllllllllllppppppppp this due in 15 minutes
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!