Answer:
It has to be less than 20 kids per team.
Step-by-step explanation:
Because 1107/56 is 19.767857142.
Answer:
we could buy 43 party favors
Step-by-step explanation:
initially we have an amount of $380
if we already spend an amount of $272 this we have to subtract it from the total
$380 - $272 = $108
if each party favor comes out $ 2.50 and we have $ 108 we have to divide what we have by what each one comes out to know how many we can buy
$108 / $2.50 = 43.2
this means we could buy 43 party favors
Answer: 18 different combinations
Step-by-step explanation: When finding out combinations, you just multiply all the numbers. In this case, it would be 3x2x3 which equals 18. Please mark brainliest <3
Now I’m ngl my math might be wrong but I ended up with 1131/48
As a decimal I got 23.6
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.