(y - 5)/3 = 1
y - 5 = 3 x 1 = 3
y = 3 + 5 = 8
6x + 29 = 5
6x = 5 - 29 = -24
x = -24/6 = -4
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Answer: it was probably more chocolaty because he added 5 teaspoons instead of 4 which is 2 doubled
Step-by-step explanation:
the diamiter is the two out side numbers minused by 3.14