Answer:
5
Step-by-step explanation:
|a−b| − |c+d| , if a=−5; b=4; c=1; d=−3
= a + b - c + d
= 5 + 4 - 1 + (-3)
= 5 + 4 - 1 - 3
= 5 + 4 - 4
= <em><u>5</u></em>
Answer:
6 hrs 33 minutes
Step-by-step explanation:
2hr 57min
+3hrs42min
----------------------
5 hrs 99 minutes
But 1 hr = 60 minutes so subtract 60 minutes and add 1 hour
6 hrs 33 minutes
Answer:
25%
Step-by-step explanation:
First find the difference in price= $8-$6 = $2
Now, find percentage decrease in the price of sandwich.
Percentage decrease= (difference in price/ original price) *100
=
*100
=
Percentage decrease=25%
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:
7,854cm^2
Step-by-step explanation:
π50²=2500π
2500π=7853.98