1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
3 years ago
11

Solve this problem and show how you got it 25+6-15+25-10+14-21

Mathematics
2 answers:
Deffense [45]3 years ago
5 0
First, I got all my positive #s together:
25+6-15+25-10+14-21 is now
70-15-10-21
Then, I got all my negative #s together:
70-15-10-21 is now
70-46
Lastly, 70-46=
24
julsineya [31]3 years ago
4 0
25 + 6 - 15 + 25 - 10 + 14 - 21
31 - 15 + 25 - 10 + 14 - 21
16 + 25 - 10 + 14 - 21
41 - 10 + 14 - 21
31 + 14 - 21
45 - 21
24
You might be interested in
Please see image below
exis [7]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can I get another answer please ?
gavmur [86]
G(x) = x^2 + 2x + 6
g(x) = x^2 + 2x + 1 + 5
g(x) = (x+1)^2  + 5

so
f(x) = x^2 to g(x) = (x+1)^2  + 5
shifted to the left 1 unit and up 5 units

answer is A. left 1 unit and up 5 units
4 0
3 years ago
Marco would like to hang a banner over his shoe store. He has two ladders and would like to know how high above the ground each
GuDViN [60]
13 divided by 11.3 is 1.150442477876106. So 15 by 1.150442477876106 and you get 13.03846162772485. Just round it to the nearest tenth and you get 13.0.
5 0
2 years ago
Jaydee was going to sell all of her stamp collection to buy a video game. After selling half of them she changed her mind. she b
vlada-n [284]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

22 - 6 = 16.

16 x 2 =32

7 0
3 years ago
Idk how to solve these questions
Anuta_ua [19.1K]
Of means multiply

3/5 *n=30

3/5 5/3 cancels than you do 30 *5/3 =50

The answer is 50 you can check your answer by doing 3/5 *50=150/5 or 30 so it's correct .
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Cookies are sold singly or in packages of 10 or 30. With this packaging, how many ways can you buy 60 cookies?
    13·1 answer
  • your mother gave you 14.28 with which to buy a present. this covered 3/4 of the cost. how much did the present cost?
    14·1 answer
  • How much time is in between these two times?<br><br> Start: 11:34 A.M.<br><br> End: 10:23 P.M.
    11·2 answers
  • Consider the two functions. Which statement is true?
    10·2 answers
  • HELP ASAP!!!! The difference between a number and 8 is 32
    13·1 answer
  • Hey, can someone help me with this question?
    12·1 answer
  • Find the slope of (4,-1) and (6,2) show work pls
    7·1 answer
  • The grid has 100 boxes. How many of the boxes are NOT shaded
    14·2 answers
  • Determine a series of transformations that would map Figure F onto Figure G.
    5·1 answer
  • 5 tons of mulch cost $34,000.00. What is the price per pound?<br> Submit
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!