1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovikov84 [41]
3 years ago
15

A computer program found that the line y=3x - 52 is the best line of best fit to represent the temperature outside and the amoun

t of ice cream sold on the beach. If the temperature is predicted to be 50 degrees tomorrow, how much ice cream can they expect to sell?​
Mathematics
1 answer:
Aliun [14]3 years ago
4 0

Answer:

98

Step-by-step explanation:

given x = 50

=> y = 3(50)-52 = 150-52=98

the ice cream they can expect to sell = 98

You might be interested in
Gobe weighs 53.6 kg. he wears shoes which weigh 450 gm and carries a school bag weighing 4.5 kg. if he stands on the scales in h
-Dominant- [34]

Answer:

The key to this question is converting all the mass units to the same unit and adding them all up.

The only value that isn't consistent with the other units is 450 gm or grams.

Recall that 1 gram is equal to 0.001 kilo grams. So if you want to convert grams to kilograms you would multiply that amount by 0.001 or 1/1000

450gm * \frac{1}{1000} = 0.45kg

Now let's add up all the masses.

53.6kg + 0.45kg + 4.5kg = 58.55 kg\\

(Now a few footnotes here, that I considered but wasn't sure about. The answer asks for weight, but you're only given mass to work with. That would be fine, if the question asked you to convert it to SI weight units like Newtons, but there's no mention of that. And also I'm not sure if the question requires significant digits. But I'll continue the answer if you think so)

To convert this into weight in Newtons, multiply by 9.81 m/s^2

58.55kg*9.81m/s^2 = 574.3755 N\\\\= 5.7 * 10^2 N

6 0
3 years ago
Joe's auto shop, it takes him
Greeley [361]
12x + 24y < = 240

** because 2 hrs and 120 minutes = 240 minutes
7 0
3 years ago
2. Addison bought 9 pumpkin pies for $27. How much will she pay for 11 pumpkin pies? Use numbers and words to explain your answe
Olin [163]

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

Since 9 pies is 27 dollars that means you have to divide 27 by 9 to find out what 1 pie costs

1 pie ends cause costing $3

now you multiply the cost for 1 pie and 11 so it comes out to be $33

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 ways to tell if there is a proportional relationship
Rus_ich [418]

Answer:

straight line and line goes through the origin.

Step-by-step explanation:

without a graph, you will need to divide y/x to seeing there is a constant rate or a constant number every time you divide.

5 0
3 years ago
Dave is on a kayaking trip. On the first day, he travels 15 miles. On the second day, he travels 35 miles and the third day he r
zubka84 [21]

Answer:

30 miles

Step-by-step explanation:

average= sum of miles ÷ days to cover = 30

HOPE IT HELPS

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify.
    13·2 answers
  • Use the given graph to estimate the value of each derivative. (Round all answers to one decimal place.)
    14·1 answer
  • Plzzz write all the steps
    11·1 answer
  • a farmer plants 0.4 of a field with wheat. the field is 3.45 acres. how many acres are planted with wheat?
    11·1 answer
  • I need help so what is the answer
    10·2 answers
  • Solve the system by substitution <br><br> -x-y-z= -8<br><br> -4x+4y+5z= 7<br><br> 2x+2z= 4
    8·2 answers
  • Which of the following equations represents the data in the table​
    6·2 answers
  • Twice the difference of a number and two is five
    12·1 answer
  • According to "Operating Your ACME W914 Camera," how can you permanently delete a picture from your camera?
    7·2 answers
  • I really need help please help me
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!