1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
3 years ago
12

A 12 pack of soda cost $4.80. What is the unit cost?

Mathematics
2 answers:
quester [9]3 years ago
7 0

Answer:The cost of each can is $ 0.31

.

Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!

brianlist please ?

denpristay [2]3 years ago
6 0

To find the unit cost, simply divide the amount of money by the amount.

4.80÷12= 0.4 dollars

So each soda is only 0.4 dollars.

How can you check this?

0.4 dollars times 12 should equal the total cost of soda.

0.4x12=4.80, so it's correct.

You might be interested in
I need help for the Iready end of the year test plzzzzzzzzzzzzzz
tresset_1 [31]

Answer: The first option, the one in orange.

Step-by-step explanation:

This is the associative property.

Hope this helps, good luck on the test! :)

3 0
3 years ago
Classify the following triangle. Check all that apply.
Pachacha [2.7K]
That is a Right Triangle
7 0
3 years ago
Find the slope and the y-intercept of the line in the graph.​
Radda [10]

The slope is 2. The y-intercept is 4.

Explanation:

The line constantly goes up to units for every unit that it goes to the right. The y intercept is 4 because it is 4 on the y-axis when x is 0.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Happy Valentines Day! You are a amazing person and are VERY loved!
Anvisha [2.4K]
Thank you, Happy Valentines to you as well! <3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP ASAP, THIS IS MY LAST QUESTION FOR MY TEST!!!!!!
Snezhnost [94]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

(19-5)/3.5

14/3.5

4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The question is<br> Simplify the Expression. I don't know what they mean<br> 14 - 16 / 8 + 32 x 5
    9·2 answers
  • Hey guys! I really need help so please help. &lt;3
    11·1 answer
  • Al lives 30 mi. from Ann. At the same time, they start biking toward each other on the same road. Al’s constant rate is 12 mph.
    14·1 answer
  • Slice for x: -2x + 5 &lt; 7
    15·2 answers
  • (-9,-2) and (1,3) <br> is y-3=1/2(x-1)
    14·1 answer
  • On average, there are 10 customers arrives a local bank per hour. Bob is the only bank teller on duty at the bank currently and
    9·1 answer
  • Solve. -7x+29=6(8+3x)<br> x=
    14·1 answer
  • How to find zeroes in intercept form y=4x^2-19x-5
    10·1 answer
  • Tonya plans to join a fitness club. She researched the costs to join different clubs in her area and found that there is a linea
    13·2 answers
  • Pls pls help ???!!!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!