1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreev551 [17]
2 years ago
15

Relation between an event and a second event, where the second event is understood as a consequence of the first. which one

Mathematics
1 answer:
lora16 [44]2 years ago
5 0

Answer:new value

Step-by-step explanation:

You might be interested in
a square has a side length of x. A rectangle has a length that is 4 inches longer than the square and a width that is 2 inches s
vodomira [7]

Answer:

Length of the rectangle is = 8 inches.

Step-by-step explanation:

Given :

Area of square = Area of the rectangle

According to the question:

Length of the square be 'x'.

Its area = (Side)*(Side) =x^2   ...equation (i)

Length of the rectangle = (x+4)

Width of the rectangle = (x-2)

Area of the rectangle =Length * Width

⇒(x+4)(x-2)=x^2-2x+4x-8

⇒x^2+2x-8          ...equation  (ii)

Equating both the equation as area of both the figure are equal.

⇒ x^2+2x-8=x^2

⇒ 2x-8=0     ...subtracting x^2 both sides

⇒ 2x=8           ...dividing both sides with 2

⇒ x=\frac{8}{2}=4 inches

Plugging the value of x=4 in the length of the rectangle.

We have,

⇒(x+4)=(4+4)=8

So the length of the rectangle = 8 inches.

4 0
3 years ago
Which of the following best describes the expression 6(y + 3)?
Luda [366]
<span>The product of a constant factor of six and a factor with the sum of two terms, because 6* the sum of y+3.
</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the equation of the line with a slope of 3/2 that contains the point (-2,-4) .
VARVARA [1.3K]

Answer:

y= 3/2x- 4

Step-by-step explanation:

3/2 = mx

b= -4

y=mx+b

8 0
3 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor completely<br> B. (x+5)²-2(x+5)-24<br> C. (x+2)²-8(x+2)+15<br> D. 2(2x-1)²-9(2x-1)+4
Sladkaya [172]
B.
{x}^{2} + 10x + 25 - 2x - 10 - 24 = \\ x {}^{2} + 8x - 9 = \\ (x - 1)(x + 9)

C.
{x}^{2} + 4x +4 - 8x - 16 + 15 = \\ x {}^{2} - 4x + 3 = \\ (x - 3)(x - 1)
D.
2( {4x}^{2} - 4x + 1) - 18x + 9 + 4 = \\ 8x {}^{2} - 8x + 2 - 18x + 13 = \\ 8x {}^{2} - 26x + 15

please mark as brainliest.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which fact would help you to solve for x in the diagram shown?
    10·1 answer
  • What is the measure of the missing angle?
    14·1 answer
  • The position-time graph of an object is shown below. What is the velocity of the object when time t = 2.5 seconds
    8·1 answer
  • Sam is baking cakes at her parents' bakery. She gets paid $20 a week in addition to $4 for every cake she bakes. She made $60 th
    5·2 answers
  • Need help in math I am struggling need help with my homework
    6·1 answer
  • I really need help it must be correct
    8·2 answers
  • Help<br><br> With this question
    6·1 answer
  • Please help! I’ll give brainliest to whoever is right!
    6·1 answer
  • Find the mean proportion between 1/2 nd 1/8
    14·1 answer
  • Please help on the half circle one
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!