1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mumz [18]
3 years ago
10

What is 1/2 plus 1/3

Mathematics
2 answers:
poizon [28]3 years ago
4 0

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

multiply 1/2 by 2 and then multiply 1/3 by 2 to get 5/6

Dafna11 [192]3 years ago
3 0

Answer:

1/2 + 1/3 = 5/6

Step-by-step explanation:

1/2 + 1/3 = 5/6

You might be interested in
What is 40 meters in 8 seconds?
Basile [38]

5 meters/ 1 second because if you 40 and 8 you will get 5 and divided 8 by 8 and you get 1, you just divide the denominator by both numerator and denominator.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve The Following <br> ( Solving equations)
kondaur [170]
1. 15/2 | 2. 1 … if you need examples just reply here
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What does ROXS mean?
quester [9]

Answer:

Salami?

Step-by-step explanation:

Salami is very delicious. we need to all have salami to survive.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mathematics, 04.03.2020 23:32 jtoole5341 DIVISION OF PROFITS Tom 20% Ellen 30% Sarah 25% Joel 25% Tom, Joel, Sarah, and Ellen di
inn [45]

9514 1404 393

Answer:

  $738

Step-by-step explanation:

The ratio of Ellen's share (e) to Tom's share is ...

  30%/20% = e/492

Multiplying by 492, we have ...

  e = 492(3/2) = 738

Ellen's share of the profits is $738.

8 0
3 years ago
A 7-cup carton of ice cream cost $5.60. What is the price per fluid ounce?
ExtremeBDS [4]
The answer is 50 cents per fluid ounce and There is no option it so yeah 7 cups it’s 56 fluid ounces
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Determine what to add to make the trinomial a perfect square. x2+8x+___
    14·1 answer
  • Are the expressions 3{y+1} and 3y+3 equivalent for any value? explain
    13·2 answers
  • Mrs. Kang gave Caleb a collection of 25 marbles. Each month Caleb adds 4 marbles to his collection. Which inequality can be used
    5·2 answers
  • Solve the given inequality and graph the solution on a number line. -x/2 + 3/2 &lt; 5/2 Answer?
    5·1 answer
  • If possible, can anyone help with these two? --sorry, im dumb ;-;-- THANKS!
    15·1 answer
  • Evaluate the expression for <br> b = -6.<br> 3b =
    12·2 answers
  • A bird (B) is spotted flying 900 feet from an observer. The observer (O) also spots the top of a tower (T) at a height of 200 fe
    6·1 answer
  • Can someone help me with this?
    6·2 answers
  • Solve for x. Help me out because I haven’t been paying attention all year
    5·1 answer
  • I need help immediately please and thank you
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!