1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudik [331]
2 years ago
10

Please help me with this question​

Mathematics
1 answer:
postnew [5]2 years ago
3 0

Answer:

the picture is not clear of that number in diagram

You might be interested in
What's the circumference of a circle with a diameter of 9 inches?​
yaroslaw [1]

Answer:

9pi

Step-by-step explanation:

circumference= 2 (pi) (r)

radius = diameter \ 2

r = 9 \ 2 = 4.5in.

c = 2 (pi) (4.5)

c = 9pi or 28.3in.

Hope this helps!

3 0
3 years ago
Fill in the square with<br> &lt;, &gt;, or = to make a<br> true statement<br> =<br> 12 or 4.3
Vinvika [58]

Answer:

12 > 4.3

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
This use how many this answer
babunello [35]
11/8 would be your answer

3 0
3 years ago
An envelope contains $1.20 in dimes and nickels. if the dimes were quarters and the nickels were dimes, there would be $1.35 mor
balu736 [363]

The nickels in the envelope is $0. 12

<h3>How to determine the number</h3>

From the information given, we have that;

Dimes + nickels = $1. 20

1/4 dimes + dimes = $ 1. 35

Let dimes = d

Nickels = n

d + n = 1. 20    equation a

d/4 + d = 1. 35   equation b

Make 'd' subject from equation a

d = 1. 20 - n

Substitute into equation b

1. 20 - n/ 4 + 1. 20 - n = 1. 35

0. 3 - 0. 25n + 1. 20 - n = 1. 35

collect like terms

- 1. 25n = 1. 35 - 1. 5

- 1. 25 = - 0. 15

n = -0. 15/ -1. 25

n = 0. 12

Thus, the number of nickels in the envelope is $0. 12

Learn more about algebraic expressions here:

brainly.com/question/4344214

#SPJ1

7 0
2 years ago
A bakery made 6 chocolate cake. Later the bakery baked 12 red velvet cakes. What is the ratio of chocolate cakes to red velvet c
dlinn [17]

It would be

chocolate cake to red velvet cakes 6:12

Hope this helps!


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4x(2x -3) -5(3x -4) simplifyed
    12·1 answer
  • Number 1 Only. Please help! I don’t play cards so this is hard for me
    9·2 answers
  • All isotopes of technetium are radioactive, but they have widely varying half-lives. If an 800.0 g sample of technetium-99 decay
    10·1 answer
  • What is 1/5 of 100 ?
    14·2 answers
  • Are 3+4x and 4x+3 equivalent
    10·1 answer
  • Suppose a house that costs $270,000 appreciates by 5% each year.
    12·2 answers
  • What is the distance between the points A(-3,5) and B(8,-4)
    10·1 answer
  • I need to know what's 1131÷29 pronto
    15·2 answers
  • HELP ASAP I WILL GIVE BRAINLIST
    5·1 answer
  • A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!