1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
3 years ago
11

14. Which statement is true about the equation below?

Mathematics
1 answer:
ElenaW [278]3 years ago
4 0
The solution has no solution
You might be interested in
The line represented by the equation 2y - 3x = 4 has a slope of.....
S_A_V [24]
2y - 3x = 4 
2y = 3x + 4
y = 3/2*x + 2

y = kx + b ==>

k = 3/2 = 1,5
7 0
4 years ago
The diameter of a circle is 6 in. Find its area to the nearest tenth.
Marrrta [24]

Answer and Step-by-step explanation:

The area formula for a Circle is:

A = \pi r^2

Diameter is equal to the radius times 2.

<u>So, divide the diameter to get the radius.</u>

6 divided by 2 equals 3.

<u>Now, plug it into the formula.</u>

A = \pi (3)^{2}

A = 9\pi

Plug this into your calculator by multiplying 9 by pi.

<u>We get the answer to be 28.3 when rounded to the nearest tenth.</u>

<u></u>

<u></u>

<u></u>

<em><u>#teamtrees #PAW (Plant And Water)</u></em>

8 0
3 years ago
An Xbox one that costs $525 is discounted 15% for a sale. What is the new discounted price of the xbox one
Vilka [71]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Choose the expressions that are perfect cubes
Ludmilka [50]

Answer: the second fifth and sixth one

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Solve for q. <br><br> 16pq^2 =25
Nady [450]

Question:

<em>Solve for q.  </em>

<em>16pq^2 =25</em>

Answer:

<em>16pq^=25</em>

<em>p=25/16q^2</em>

<em>q=0</em>

Hope thisd helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many ways can eight different people stand in a circle?
    12·1 answer
  • Perform the indicated operation. 2/3 + 3/8
    12·2 answers
  • Sue bought 3- 12 packs of Coke at the store for $11.00. Dan bought 1- 24 pack of Coke at a different store for $7.99. Sue though
    9·1 answer
  • {(2,17) (-7,-4) (-4,3) (0,3)} is not a function when which ordered pair is added?
    9·1 answer
  • Solve the system of equations by the substitution method.
    12·2 answers
  • If Olivia makes a smoothie with a ratio 7 strawberries to 2 bananas, how many strawberries would she use with 3 bananas?
    14·2 answers
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • Tim had three toys and Sheila have four toys how many did they have together ?
    7·1 answer
  • Please answer the image below
    13·2 answers
  • Can y’all please help, it’s gradpoint. 30 points and brainliest with explanation ! :(
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!