1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
3 years ago
14

handsome Jack is buying a pony made of diamonds. The price of the pony is P dollars, and Jack also has to pay a 25% diamond pony

tax. There are different ways of thinking about how to calculate Jack’s total bill. Match the expressions to their meanings

Mathematics
2 answers:
tino4ka555 [31]3 years ago
8 0
Choice 1. None of these

Choice 2. Find the dollar amount of the tax, then .... blah

Choice 3. Neither of these

Choice 4. Find the percent of the original price jack has to .... yeah

Sorry, if you need explanations feel free to message me! I just didn't want anyone to feel ignored!

Also who writes these problems and how high are they
andriy [413]3 years ago
4 0

Answer: Expression 1)  Neither of these.

Expression 2) Find the dollar amount of the tax,then added it to the price before tax.

Expression 3) Neither of these.

Expression 4) find the percentage of the original price Jack has to pay,then convert the percentage to a decimal and multiply to the final price.

Step-by-step explanation:

Let the price of the diamond pony be $P.......(1)

Diamond pony tax percentage =25%

Diamond pony tax amount= 25% of P......(2)

=0.25 of P=$0.25 P............(3)

Case 1) If we add tax amount to the Price of diamond pony then it gives

 P+0.25P......(by adding (1) and (3))

=P(1+0.25)........(by taking P as common outside )

=P(1.25)=1.25P......> which is the original price which jack has to pay.

Case 2) Now if we add (1) and (2),we get

P+25%of P=100%P+25%P......(as it doesn't make any difference∵100% of P =P)

=(100+25)%P(by taking P as common outside )

=125%P=1.25P......> which is the original price which jack has to pay.


You might be interested in
Which function describes the graph below? On a coordinate plane, a curve has a maximum value of 6 and a minimum value of 0. It c
Virty [35]

Answer:

I think the answer is b

Step-by-step explanation:

3cos(x)+3

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Need help please!! 15 points
marusya05 [52]

Answer:

The average of -2.5, 5.2, 1.7, and -0.8 is <u>0.9</u>

Step-by-step explanation:

You are taking the mean of all the values

So you would add -2.5, 5.2, 1.7, and -0.8 all together

This gives you 3.6

Then you would divide by the number of numbers per se,

Which would give you the answer: 0.9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
|2x+5|-4=16 find both answers
attashe74 [19]

Answer:

x=7.5 and x=-12.5

Step-by-step explanation:

|2x+5|-4=16

|2x+5|=20

2x+5=20

2x=15

x=7.5

2x+5=-20

2x=-25

x=-12.5

6 0
4 years ago
What’s the equation of the line that be that passes through (4,2) and is parallel to the line y=2x-1
podryga [215]

y=mx+b

because the y=2x-1, so m=2

because we know (4.2), so we can bring it in to the function:

2=2x4+b

2=8+b

b=-6

So the other one is: y=2x-6

in other way it's 2x-y=6

Which means the answer is B.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the radius of one of the semicircles is 7 meters, what is the perimeter of the figure?
Nataly [62]
Perimeter of Figure = Perimeter of 2 semicircles + Measures of two straight line

P = 2(πr) + 2*x

P = 2*3.14*7 + 2*13

P = 43.96 + 26

P = 69.96 m

In short, Your Answer would be: Option C

Hope this helps!
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Brianna took out a car loan for $12,250 that has a 0% APR for the first 20 months and will be paid off with monthly payments ove
    12·2 answers
  • A cone has a volume of 5 cubic inches. What is the volume of a cylinder that the cone fits exactly inside of?
    11·1 answer
  • A business person invested $3600.00 in stock .When he sold the stock he made $30.00 in profit for each share of stock he purchas
    5·1 answer
  • What is i hcf of 21 and 28
    6·2 answers
  • Do rational expressions contain logarithmic functions? A. always B. sometimes C. never
    14·2 answers
  • A 9-kilogram bag of sugar cost $27.54. what is the unit price ?
    12·1 answer
  • If f(x) = 4x^2 + 6/ 2 and g(x)= 3/2x^2, find f(x)•g(x)
    5·1 answer
  • In a study to estimate the proportion of residents in a certain city and its suburbs who favor the construction of a nuclear pow
    13·1 answer
  • Find the equation of the line passing<br> through the points (2, 1) and (5, 10).<br> y = [? ]x + ( )
    11·1 answer
  • Find the volume of each figure. Simplify your answers.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!