1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
photoshop1234 [79]
3 years ago
10

6. I need help please chose 2

Mathematics
1 answer:
Alisiya [41]3 years ago
6 0
Summer and Winter is the answer
You might be interested in
3,108 + 5,468 6987 +907
svetlana [45]

Answer:16470

Step-by-step explanation: I don’t know if there all adding together cause there’s not much information

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the triangular prism
gulaghasi [49]

Answer:

V = 5280 in^3

Step-by-step explanation:

The volume is found by

V = Bh  where B is the area of the base and h is the height

first we need to find the area of the base

The base is the triangle

We need to find the base dimension for the triangle

34^2 = 16^2 + b^2

34^2 -16^2 = b^2

900 = b^2

30 =b

B = 1/2 bh

  = 1/2 (30) *16

B =240

V = Bh

V = 240 * 22

V = 5280 in^3

3 0
3 years ago
If f(x)=2x-3/5 , which of the following is the inverse of f(x)?
grigory [225]

Answer:

(5x+3)/2

Step-by-step explanation:

f(x)=(2x-3)/5

f(x)=y

y=(2x-3)/5

interchanging role of x and y

x=(2y-3)/5

5x=2y-3

5x+3=2y

y=(5x+3)/2

the inverse if f(x) = (5x+3)/2

5 0
3 years ago
Work out the surface area of this sphere.<br> Give your answer to 1 decimal place.
bearhunter [10]

Answer:

452.4

Step-by-step equation:

surface area of a sphere formula= 4πr²

plug 6 in for r

4π(6)² =452.389 rounded  to 452.4

7 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%20%2B%2081" id="TexFormula1" title=" {x}^{2} + 81" alt=" {x}^{2} + 8
borishaifa [10]
X to the power of two+81
5 0
3 years ago
Other questions:
  • One hundred and fifty people were asked whether they liked to see comedies or dramas and whether or not they buy popcorn for the
    13·1 answer
  • Could somebody answer this
    10·1 answer
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • |1-3x| + 6 = 29<br><br> Justify Each Step With An Algebraic Property<br><br> Please show work =)
    5·1 answer
  • Can anyone pls help me in this pls
    8·1 answer
  • Jamie got a new part-time job. The company offers him a salary of $300 per
    6·1 answer
  • What is 1035 divided by 88
    13·2 answers
  • Select all that apply.
    5·2 answers
  • Evaluate the expression.<br> 5 - 2 x 4
    9·1 answer
  • Damien and Anna are counting fish. They have 4 tanks with 4 fish and 5 tanks with 2 fish. They are planning to fill an order for
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!