1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
4 years ago
7

Replace an existing asset: You have a 2000 Nissan that is expected to run for another three years, but you are considering buyin

g a new Hyundai before the Nissan wears out. You will donate the Nissan to Goodwill when you buy the new car. The annual maintenance cost is $1,500 per year for the Nissan and $200 for the Hyundai. The price of your favorite Hyundai model is $18,000, and it is expected to run for 15 years. Your opportunity cost of capital is 3 percent. Ignore taxes. When should you buy the new Hyundai?

Business
1 answer:
bixtya [17]4 years ago
7 0

Answer:

Drive Nissan for three more years then buy a Hyundai.

Explanation:

See the attached picture for further explanation.

You might be interested in
Wilson Trucking, Inc. reports these account balances at January 1, 2015 (shown in alphabetical order):Accounts Payable $220,000A
dexar [7]

Answer:

The correct option is C,$ 1,399,000

Explanation:

The items on the credit column would be the sum of  accounts payable, capital stock, notes payable and retained earnings  minus the payment of accounts payable and notes payable

Accounts payable is $220,000

capital stock is $680,000

notes payable is $520,000

retained earnings is $140,000

payment in respect of accounts payable is $150,000

payment in respect of notes payable is $11,000

total of credit column=$220,000+$680,000+$520,000+$140,000-$150,000-$11,000=$ 1,399,000.00  

6 0
3 years ago
You have eaten two bowls of ice cream at sundae school ice cream store. you consider eating a third. as a rational consumer you
Karo-lina-s [1.5K]
The benefits from eating one more bowl of ice cream to how much one more bowl of ice cream costs.
4 0
3 years ago
Net Games Corporation hires Holley, a minor, to create new customized game software for certain clients. Holley signs a contract
Nuetrik [128]

Answer:

because he was not a big boss voting in his own version and was just about the same questions that he was doing in his first place to help him out

8 0
3 years ago
A coin sold at auction in 2017 for $1,965,500. The coin had a face value of $5 when it was issued in 1794 and had previously bee
aksik [14]

Answer:

0.0642 or 6.42%

Explanation:

The period 't' between the year when the coin was issued, 1794, and 1971 is:

t=1971-1794 \\t=177\ years

If the coin had a value of $5 and after a period of t=177 years it was worth $305,000, the annual tax rate by which the coin appreciated is determined by:

305,000 = 5*(1+r)^{177}\\r=\sqrt[177]{61,000}-1\\r=0.0642=6.42\%

The annual rate was 0.0642 or 6.42%.

4 0
3 years ago
The following information summarizes the standard cost for producing one metal tennis racket frame at Spaulding Industries. In a
astra-53 [7]

Answer:

Actual Price paid for materials = $4.2136 \times 2,200 = $9,270

Actual price per unit = $4.2136

Explanation:

Provided information,

Standard Material per unit = $4

Total cost = $8,400

Standard Quantity = $8,400/$4 = 2,100 units

Provided Material Price variance = $470 unfavorable = - $470

= (Standard Price - Actual Price) \times Actual Units

Material Quantity Variance = $400 Unfavorable = - $400

= (Standard Quantity - Actual Quantity) \times Standard Rate

Using Material Quantity Variance

- $400 = (2,100 - Actual Quantity) \times $4

-$400/$4 = 2,100 - Actual Quantity

Actual Quantity = 2,100 + 100 = 2,200 units

Now, putting this value in Material Price Variance we have,

- $470 = ($4 - Actual Price) \times 2,200

-$470/2,200 = $4 - Actual Price

- $0.214 = $4 - Actual Price

Actual Price = $4 + $0.2136 = $4.2136

Final Answer

Actual Price paid for materials = $4.2136 \times 2,200 = $9,270

Actual price per unit = $4.2136

8 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the term used to describe the impact of the manufacturing process on the entire economy?
    15·1 answer
  • A manufacturer reports the information below for three recent years. Year 1 Year 2 Year 3 Variable costing income $ 120,500 $ 12
    10·1 answer
  • Evening Star, Inc. produces binoculars of two quality levels: field and professional. The field model requires six direct-labor
    10·1 answer
  • IZ
    8·1 answer
  • Sheffield Corp. sold some of its plant assets during 2021. The original cost of the plant assets was $904000 and the accumulated
    15·1 answer
  • Ryan is self-employed. This year Ryan used his personal auto for several long business trips. Ryan paid $1,500 for gasoline on t
    15·1 answer
  • Why are high seas fisheries classified as common pool resources? Select one: a. It is possible to exclude a person from the high
    5·1 answer
  • Gus takes his $15 in lemonade stand earnings and deposits it into his savings account. Meanwhile, Gus’s dad borrows $20,000 to b
    11·1 answer
  • By means of the internet search for an employment test that may be used in companies for selection purposes give the name of at
    14·1 answer
  • The expenditure on a fixed asset (such as a machine) or monetary asset (such as shares or bonds) that affects the net cash flow
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!